22 Kasım 2020 14:50
Son Güncellenme Tarihi: 22 Kasım 2020 16:05

Emek Partisi 9. Olağan Kongresinde genel başkanlığa Ercüment Akdeniz seçildi

Emek Partisi 9’uncu kongresi, “Sömürüye, salgına, savaşa karşı birlik, dayanışma, mücadele” sloganıyla Ankara'da toplandı. Yapılan seçimde Ercüment Akdeniz parti genel başkanlığına seçildi.

Emek Partisi Genel Başkanı Ercüment Akdeniz | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ankara Batıkent’teki Meydan AVM’de toplanan Emek Partisi (EMEP) 9. Olağan Kongresi'nde genel başkanlık görevine Eski Evrensel Gazetesi Haber Müdürü ve Yazarı Ercüment Akdeniz seçildi.

“İş, ekmek, özgürlük” sloganlarıyla kürsüye çıkan yeni Genel Başkan Ercüment Akdeniz, "Selma Başkan'a, partime, fabrika ve işletme örgütleri toplamı olarak tüm örgütümüze, gençlik örgütümüze, kadın yoldaşlarımıza, yüzlerce birim örgütümüze bizi görevlendirdikleri için çok teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasına başladı.

Bunun bir bayrak devri olduğunu belirten Akdeniz, Emek Partisi'nde kolektif önderliğin temel ilke olduğunu ifade etti. Bu görevi hep birlikte yürüteceklerini dile getiren Akdeniz, "Ekonomik kriz, pandemi koşulları ve olabildiğince despotik baskıların altında 9. kongremizi gerçekleştiriyoruz. Sermayeye teşviklerin, işçi ve emekçilere acı reçetenin sunulduğu, yoksullara sürü bağışıklığının reva görüldüğü bir dönemdeyiz. Bu süreçte pandemiye karşı mücadelede hayatını kaybeden sağlık emekçilerini halk kahramanları olarak görüyoruz. Onların salgına yakalanmaması için gerekli önlemlerin alınmamasını eleştiriyoruz" diye konuştu.

Fabrikalarda giderek yayılan salgında emekçilerin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Akdeniz, "Kongremiz emekçilere bunu reva gören kapitalizmden hesap soracak bir kongredir" dedi.

İspanyol gribi zamanında Sovyetler Birliği’nin salgına karşı mücadelesini örnek veren Ercüment Akdeniz, "21. yüzyılın en büyük talihsizliği dünyanın sosyalizm, halk demokrasileri, güçlü sendikalar olmadan salgına yakalanmış olmasıdır. Sosyalizm ihtiyacı pandemi sürecinde kendisini tüm gerçekliğiyle bir daha ortaya koydu" ifadelerini kullandı.

DEMOKRATİK HALKÇI ANAYASA

AKP iktidarının Millet İttifakı ile HDP’yi “Anayasa tartışıyorlar” diyerek hedef göstermesini eleştiren Akdeniz, “Anayasayı tartışmak terör faaliyetiymiş gibi medyada linç kampanyaları yürütülüyor. Burjuva partiler de son derece korkak biçimde ‘hayır tatışmıyoruz’ diyorlar. Tabii tartışacağız, bizim ihtiyacımız olan demokratik, halkçı, barajların ortadan kalktığı, işçi sınıfının siyasal ve sendikal bakımdan örgütlülüğü önündeki engellerin kaldırıldığı bir anayasadır. 9. kongremiz demokratik ve halkçı bir anayasanın tartışılması çağrısını da yapmaktadır” dedi.

"GENÇLER, BU ÜLKEYİ BERABER DEĞİŞTİRELİM"

Türkiye gençliğinin ülkeden umudunu kestiğine dikat çeken Akdeniz, “Türkiye, diplomalı işsizler ordusu haline geldi. 6-7 yıl iş bulamayan gençler, kapı kapı gezerek bunalıma giriyor. Gençliğe çağrımız şu; örgütlenmeden, yan yana gelmeden bu ülkeyi değiştiremeyiz. Bu ülke umudu bitmiş bir ülke de değildir, alın teriyle çocuklarını büyütenlerin ülkesidir. Gelin işçi sınıfının yanında yer alın ve bu ülkeyi hep birlikte değiştirelim” dedi.

MÜLTECİ İŞÇİLERE BİRLEŞME ÇAĞRISI

“Türkiye’de 83 milyon adına siyaset yapmak sona erdi” diyen Akdeniz, ülkede 5 milyon mülteci yaşadığını ve Emek Partisi’nin ırkçılığa karşı kardeşlikten yana olduğunu vurguladı. Mültecilerin ucuz emek gücü olarak sömürülmesine karşı mücadele ettiklerini belirten Akdeniz, partilerinin mülteci ve göçmen bürosu kuracağını açıkladı. Suriye iç savaşının ve göçün 10. yılında yurt çapında kampanyalar düzenleyeceklerini ifade eden Akdeniz, “Partimiz enternasyonel bir partidir. Göçmen işçileri bu sömürü cenderesinden kurtulmak için sosyalizme, siyaset yapmaya çağırıyor” dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde alanlara çıkacak kadınları şimdiden selamladığını dile getiren Akdeniz, kadınlara yönelik şiddet sömürü ve baskıya karşı mücadeleyi yükselteceklerini dile getirdi.

Bir tarafta tekellere biat etmiş, onların vaatlerinden yolunu ayıramamış, bir platform kuramamış burjuva partilerin bir tarafta da işçi sınıfının devrimci partisi olarak Emek Partisi’nin olduğunu söyleyen Genel Başkan Ercüment Akdeniz, Nazım Hikmet’in şu dizeleriyle konuşmasını sonlandırdı:

“Değil birkaç
değil beş on
otuz milyon

bizim!

Onlar
bizim!
Biz
onların!
Dalgalar
denizin!
Deniz
dalgaların!”

GENEL YÖNETİM KURULU DA BELLİ OLDU

Emek Partisi Genel Başkanı'nın Ercüment Akdeniz'in seçildiği Kongre'de Genel Yönetim Kurulu'na Adile Doğan, Mehmet Arif Koşar, Arzu Erkan, Erkan Sarıoğlu, Gürsoy Turan, Halil İmrek, Hüseyin Deniz Ortakçı, İhsan Çaralan, İskender Bayhan, İsmet Dursun, Mehmet Türkmen, Mustafa Umut Yeğin, Nedim Köroğlu, Nuray Sancar, Orhan Kurul, Sedat Başkavak, Selma Gürkan, Sema Barbaros, Sevda Karaca, Seyit Aslan, Sinancem Alikoç, Şengül Karadağ, Tarık Erkan, Tuncay Sağıroğlu, Veli Doğan, Yakup Aslandoğan seçildi. 

Merkez Disiplin Kurulu'na ise Fevzi Ayber, İbrahim Akkaya, Kamil Tekin Sürek, Mazlum Sarısaltık, Mustafa Taşkale, Olcay Geridönmez, Olcay Ozak seçildi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Barış için sanat diyen şair: Ümit Yaşar Işıkhan

SONRAKİ HABER

Fransa’da tartışmalı güvenlik yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...