21 Ekim 2020 12:52

Aşı ithalatını artıramayan bakanlık dağıtımını sınırlandıracak

Riskli gruplar göz önüne alındığında yaklaşık 10 milyon aşıya ihtiyaç duyulan Türkiye’de ithalat sayısı 1,5 milyonda kalınca Sağlık Bakanlığının aşı dağıtımını sınırlandırması gündeme geldi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Türk Eczacıları Birliğinin riskli grupları göz önünde bulundurarak yaptığı hesaplamaya göre grip aşısı ihtiyacı 10 milyonu bulurken ithaların 1,5 milyonla sınırlı kalması nedeniyle milyonlarca kronik hasta, gebe, 65 yaş üzeri vatandaş grip aşısı yaptıramayacak. Risk taşıyan gruplar için grip ve koronavirüsün birleşmesi ölümcül sonuçlara yol açabilecek.

Aşıda ithalatı artıramayan Sağlık Bakanlığı ise çareyi aşı dağıtımını sınırlandırmada buldu. Sınırlandırma planına göre grip aşısı dağıtımında puanlama sistemi gündemde. Hastaların Charlson Risk Skoru'na göre sıralanacağı ve aşıların bu skora göre dağıtılacağı belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı henüz resmi açıklama yapmasa da sahada tartışma gündemin en önemli başlıklarından biri durumunda.

Yeni tip Koronavirüs salgını nedeniyle talebin arttığı grip aşısı Türkiye’ye geldi. Ancak Sağlık Bakanlığı henüz kimlerin grip aşısı olması gerektiğine ilişkin algoritmayı resmen yayımlamadı. Bu nedenle sahada aşının kimlere yapılacağı tartışma konusu.

Aşıda yaşanan tartışmalara bu kez “Charlson Risk Skoru” ve bunun baz alındığı bakanlığa ait olduğu iddia edilen taslak algoritma damgasını vurdu. Sağlık Bakanlığı henüz grip aşısıyla ilgili algoritmayı resmi olarak açıklamazken, sosyal medyaya yansıyan, bakanlığın logosunun yer aldığı “Charlson Risk Skoru” puanlamasına göre 5 puan alan ve birincil risk grup adı altında saptanan hastaya grip aşısı yapılacağı iddia edildi.

Söz konusu taslak algoritmaya göre kişiler “Yüksek, orta ve çok düşük riskli” olarak aile hekimleri tarafından puanlandırılacak. Risk skorunda yer alan hastalıklardan hiçbirine girmeyen kişilere “0” verilerek “risksiz”; 1-2 puanı olanlar ise “çok düşük riskli” kabul edilecek. Bu kişilere grip aşısı yapılmayacak.

3-4 puanda olanlar “orta riskli” kabul edilecek ancak bu kişiler aşı için ikinci fazı bekleyecek. Skor tablosuna göre 5 ve üzerinde puanı olanlar ise “yüksek riskli” kabul edilecek. Bu kişiler aile hekiminin skoru belirlemesinin ardından reçeteyle eczaneden ilacını alacak ardından tekrar aile hekimine giderek aşısını yaptırabilecek.

Milliyet'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre, taslağın İstanbul Eczacılar Odası tarafından Türkiye İlaç ve Tıbbi Kurumu’na (TİTCK) sunulduğunu kaydeden Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Yusuf Eryazgan, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuya ilişkin resmi bir ilanı ve açıklaması bulunmadığını belirterek şunları kaydetti:

“Aşının azlığından dolayı bakanlığın da bunu henüz nasıl çözeceğini bilemediğinden, eczacılar bunu kendi üzerlerinden atmak için daha önce bilimsel yayınlanmış bir algoritmayı bakanlık kabul etmiş gibi lanse ediyor.”

PUANLAMA NASIL OLACAK?

Charlson Risk Skoru’na göre 65 yaş üstünün tek başına bu puanlama ile aşıyı hak etmediğini belirten Yusuf Eryazgan, listede yer alan hastalıkları ve puanlamaları şöyle açıkladı:

“KOAH hastaları bu listede hiç yok. Kalp damarlarında tıkanıklığı, akciğerinde ya da midesinde problem olanlar, beyin kanaması geçirmiş buna benzer rahatsızlığı olanlar ve karaciğer rahatsızlığı olan hastalar 1 puan alabiliyor.

Eğer şekeriniz var, gözünüzde problem var veya böbreklerinize şeker vurmuşsa 2 puan alabiliyorsunuz.

Böbrek hastalığınız orta veya ağır derecede ise 2 puan.

Felç geçirdiysenin 2 puan.

Etrafa çok fazla dağılmayan bir kanser türü varsa 2 puan.

Lenf kanseriyseniz 2 puan.

Karaciğerinizde orta ve ağır derecede bir rahatsızlık varsa 3 puan alabiliyorsunuz.

Eğer çevreye yayılmış bir kanser türünüz varsa, AIDS iseniz o zaman 6 puan alabiliyorsunuz.

Bu taslak kabul edilirse bir kişi grip aşısı için 5 ve 5’in üzerinde puan alması gerekmekte.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Adana'da genç kadına cinsel tacizde bulunan erkek gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

TBMM'den orman arazilerinin 29 yıllığına şirketlere kiralanmasına onay

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...