17 Eylül 2020 16:07

FED kararları sonrası dolar tarihi rekorunu tazeledi: 7,55 TL

Fed toplantısından çıkan kararlar sonrası dolar 7,55 liraya kadar çıkarak tarihi rekorunu tazeledi.

Dolar ve maske fotoğrafları Pixabay | Kolaj: Evrensel

Paylaş

Dolar kuru Fed toplantısından çıkan kararlar sonrasıda atağa geçerek yeni bir rekora imza attı. Dolar kuru tarihin en yüksek seviyesine çıkarak 7,55 lirayı gördü. Dolar kuru günlerdir kırmakta zorlandığı 7.50 seviyesini kırarak rekor tazeledi. ABD Başkanlık seçimlerinden önceki son Fed toplantısı önceki akşam gerçekleşti. Yurtiçi piyasalar toplantıdan çıkacak karara odaklanmışken fed herhangi bir faiz değişikliğine gitmediğini açıkladı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada koronavirüsün ekonomiye olan olumsuz etkilerinin devam ettiği belirtilirken son durumda ABD’de faizlerin uzun bir süre daha sıfır seviyesi yakınında tutulacağı öngörüsü yapıldı.

FED TOPLANTISI SONRASI DOLAR KURU

Parasal genişlemenin bir süre daha devam edeceği ve herhangi bir faiz artışına gidilmeyeceği açıklaması yapılsa da dolar kuru fed toplantısından sonra yükselişe geçti. Kur teknik açıdan önemli bir seviye olan 7.50 barajını aşıp 7,55 liraya çıkarak tarihin en yüksek seviyesini gördü.

‘FAİZ ARTIRACAKLAR’

Doların yeni rekorunu değerlendiren İktisatçı Mustafa Sönmez, “Döviz artışını rekabetçi kur olarak kabullenmek ham hayal. Bu devirde, bu yapıyla hiç işe yaramaz. Mecbur faizi yüzde 15-16’ya kadar artıracaklar. Eylülde değilse de ekimde faiz artırımına gidecekler” dedi. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Muş'ta 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi

SONRAKİ HABER

48. İstanbul Müzik Festivali 18 Eylül'de başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...