16 Eylül 2020 12:26

Manisa'da yaşanan iş cinayetinde fazla tonaj iddiası

Manisa'da şoför Ahmet Karataş’ın yaşamını yitirdiği iş cinayetinde hafriyat kamyonuna gerekenden çok fazla tonaj atıldığı ve bu nedenle hafriyat aracının dengesini kaybederek devrildiği iddia edildi.

Fotoğraf: Ahmet Bayram/AA

Dilek OMAKLILAR
İzmir

Manisa'da bulunan Kent Beton firmasında şoför olarak çalışan Ahmet Karataş’ın kullandığı hafriyat kamyonunun devrilmesiyle yaşamını yitirmesinin ardından işçiler arkadaşlarının araca gerekenden çok fazla fazla tonaj yüklenmesi nedeniyle direksiyon hakimiyetini kaybettiğini iddia etti.

13 Eylül günü Çobanisa’dan Manisa istikametine giden Ahmet Karataş yönetimindeki hafriyat kamyonu, Manisa-Turgutlu Doğu Çevre Yolu’nda kontrolden çıkarak bariyerlere çarptı. Refüjü aşan kamyon, karşı şeride geçerek devrildi. Olayda 2 çocuk babası Şoför Ahmet Karataş yaşamını yitirdi.

"PATRONLARIN KAR HIRSI YÜZÜNDEN ÇOCUKLAR YETİM KALIYOR"

Evrensel'e konuşan Karataş’ın bir çalışma arkadaşı, “Gencecik çocuk göz göre göre ölüme gitti. Bu bir iş cinayetidir. Gerekenden çok fazla tonaj atılmasından dolayı hakimiyetini kaybeden araç devriliyor. Mesela arabayı atılması gereken 27 ton oraya 40 ton alınmış. Araba yan yatıyor ve gencecik çocuk öldü” dedi.

Öte yandan seyir sırasında denetimlerin de eksik yapıldığını ifade eden işçi, “Yolda trafik polisi durdururdu bizi, sadece emniyet kemeri ve takometreyi sorgulardı. Bunda ihlal varsa şoförlere cezayı yazıyorlar. Ama irsaliyeyi alıp bakmıyorlar. Kent Beton’un santrallerine taş ocaklarından çıkan ve betonun yapımında kullanılan hammaddeyi taşıyoruz. Mesela Çobanisa var taşıdığımız, oraya dağ keçisi bile çıkamaz ama oradan inerken 40 ton yükle iniyoruz. Bir de 15 ton arabanın ağırlığını ekle 55 ton bu arabaya nasıl hakim olunur? Patronların kâr hırsı yüzünden her gün çocuklar yetim kalıyor” dedi.

Reklam