15 Temmuz 2020 09:30

Van'daki kimsesizler mezarlığına yaklaşık 1,5 yılda 92 mülteci defnedildi

Van’da 1,5 yılda sınırı geçerken hayatını kaybeden 92 mülteci, kentte bulunan kimsesizler mezarlığında defnedildi. Mülteciler numaralandırılmış mezarlara defnediliyor.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Van Gölü'nde batan teknedeki cesetlerin çıkartılması için çalışmalar sürerken, ölen mültecilerin cenazeleri de kimsesizler mezarlığında toprağa veriliyor. Yaklaşık 1,5 yılda sınırı geçerken hayatını kaybeden 92 mülteci, kentte bulunan kimsesizler mezarlığında defnedildi.

Van Gölü'nde, 27 Haziran'da, içinde 60 mülteci olduğu tahmin edilen teknenin battığı yerin tespit edilmesinin ardından yapılan çalışmalarla 33 mültecinin cansız bedenine ulaşıldı. Çıkarılan cesetler, otopsi işlemleri için Van Adli Tıp Kurumuna götürülüyor. Otopsileri tamamlanan mültecilerden 17'sinin cenazeleri kentteki Yeni ve Seyrantepe mahallelerinde bulunan kimsesizler mezarlığında toprağa verildi. 1 Ocak 2019'dan bu yana sınırı geçip çeşitli nedenlerle ölen 92 mülteci, bu iki mahalledeki kimsesizler mezarlığında toprağa verildi.

KİMLİKSİZ ÖLÜLER NUMARALANDIRILIYOR

Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Serkan Başdinç, 1 Ocak 2019 ile 13 Temmuz 2020 tarihine kadar 92 mülteciyi defnettiklerini belirterek, “Bunların 75'i Seyrantepe, geriye kalan 17'si de Yeni Mahalle’deki kimsesizler mezarlığında defnedilmiş. Van Gölü'nde 27 Haziran’da batan son tekne faciasında ölen 17 cenazeyi Adli Tıp'tan aldık. Bunların 16'sını Yeni Mahalle, 1 cenazeyi ise Seyrantepe'deki mezarlıkta numaralandırılmış ve kayıt altına alınmış şekilde defin işlemleri gerçekleştirilmiştir. Geriye kalan 75'i ise sınırda donarak veya trafik kazalarına ölmüştür. Adli Tıp Kurumu'ndan cenazeleri alırken numaralandırılmış şekilde alıyoruz. Biz de aynı şekilde numaralandırılmış şekilde mezarlıklar müdürlüğümüzde kayıt altına alıyoruz. Yarın öbür gün bizden istendiğinde, biz bunları tekrardan aynı numarayla alıp Adli Tıp'a gönderiyoruz. Numaralandırma, hangi mezarlığın kime ait olduğunu, hangi tarihte ve nerde öldüğünü gösteriyor” dedi. (Van/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Patrona ücretsiz izin hakkını uzatan "Mini istihdam paketi" komisyondan geçti

SONRAKİ HABER

Trump'tan "Beyazlar da polis şiddeti nedeniyle ölüyor" çıkışı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...