11 Temmuz 2020 22:02

Aslı Erdoğan’ın ‘Hayatın Sessizliğinde’ kitabı Fransızcada 

Yazar Aslı Erdoğan’ın düzyazı-şiir türündeki metinlerden oluşan “Hayatın Sessizliğinde” kitabı Fransızca yayımlandı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Yazar Aslı Erdoğan’ın düzyazı-şiir türündeki metinlerden oluşan “Hayatın Sessizliğinde” kitabı Fransızca yayımlandı. 2005yılında Dünya Kitap Ödülü’ne değer görülen kitap “Requiem pour une ville perdue - Kayıp Bir Şehir İçin Ağıt” başlığıyla yayımlandı. Julien Lapeyre de Cabanes’in çevirisini yaptığı ve Actes Sud tarafından okurla buluşturulan kitap Fransa’da ilgiyle karşılandı. Son bir ay içerisinde Le Monde, Figaro gibi gazeteler, Lire gibi edebiyat dergileri başta olmak üzere 20’nin üzerinde gazete ve dergide kitap üzerine yazılar yayımlandı. 

Kitapta yer alan metinler daha önce sergilendi (Beral Madra, Otoportre), François Daireaux ve Ghada Amer gibi sanatçılarla ortak projeler bağlamında yayımlandı, dans tiyatrosuna ve tiyatroya uyarlandı. “Hayatın Sessizliğinde” Serra Yılmaz tarafından La Piccolo’da İtalyanca seslendirildi ve son olarak geçtiğimiz yıl Emel Heinriech tarafından Avusturya’da sahnelendi. “Sisin içindeki dünya“ başlıklı metin Laleper Aytek ile ortak bir şiir ve fotoğraf kitabına dönüştürüldü. (“Kendi içinden de mi geçip gitti uzaklara?” 2017)

Aslı Erdoğan’ın “Kırmızı Pelerinli Kent” adlı romanı mart ayında Garzanti Yayınevi tarafından İtalyanca yayınlandı. “Taş Bina ve Diğerleri” adlı kitabı ise yaz sonunda İspanya’da okuyucu ile buluşacak.

ASLI ERDOĞAN FRANSA PEN’E ONURSAL ÜYE SEÇİLDİ 

Özgür Gündem gazetesi yayın danışma kurulu üyesi olduğu için tutuklanan ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan Yazar Aslı Erdoğan ile halen cezaevinde olan Yazar Ahmet Altan, düşünce ve ifade özgürlüğü için verdikleri mücadele gerekçe gösterilerek Fransa PEN’i tarafından onursal üye olarak seçildi. 

Ayrıca Francofon Yazarlar Parlementosu (Parlement des Ecrivanes Francophones) de yazar Aslı Erdoğan’ı onursal üye olarak kabul ettiklerini açıkladı. Yazar daha önce PEN Belçika, Katalanya ve Danimarka tarafından da onursal üye olarak seçilmişti. Aslı Erdoğan’ın yeniden yargılanması Almanya PEN’i tarafından kınandı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Emek Gençliği: Meslek liselerinde öldüren üretim durdurulmalı

SONRAKİ HABER

İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu: Yasa AYM duvarına çarpacak, nöbetimiz sürecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...