04 Temmuz 2020 22:58

DİSK Gıda-İş'ten Sakarya açıklaması: İşçi cinayetinin sorumluları yargılanmalı

DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan Sakarya’da Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda yaşanan iş cinayeti ile ilgili yaptığı açıklamada “İş cinayetinin sorumluları yargılanmalıdır” dedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan Sakarya’da Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda yaşanan iş cinayeti ile ilgili yaptığı açıklamada “İş cinayetinin sorumluları yargılanmalıdır” dedi.

Sakarya Hendek’te bulunan Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda sabah saatlerinde patlama 4 kişinin hayatını kaybettiği, 108 kişinin yaralandığı ve patlama sırasında kaybolan 3 kişi için de arama çalışmalarının sürdürüldüğünü belirten Aslan; “Aynı firmada daha önce 5 kez patlama oldu, yaşanan patlamalarda 6 işçide hayatını haybetmişti. Peki bu fabrikada yaşanan patlamaların, ölümlerin ve yaralanmaların kayıtlı olmasına rağmen neden herhangi bir yaptırım uygulanmıyor yada önlem alınmıyor? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk ise bir gazetecinin denetim sorusu üzerine "Senelik rutin denetimlerimiz var" dedi.Fabrikada çalışan bir işçi ise 'iş güvenliği önlemlerinin alınmamasından kaynaklı daha önce de patlamalar yaşandığını, Çalışma ve Sosyal Hizmetler'in gerekli denetimleri yapmadığını söyleyerek kendisinin daha önce şikayette bulunup yanıt alamadığını ve işçilerin de işsizlikle tehdit edilip, parayla daha önceki patlamaların örtbas edildiğini dile getiriyor” dedi.

“İŞ CİNAYETLERİNİ DURDURMAK İÇİN BİR AN ÖNCE ÖNLEMLER ALINMALI”

Senelik denetliyoruz dedikleri fabrikanın daha önce birçok isimle açıldığını ve her açıldığı isimle de işçi cinayetlerinin gerçekleştiğini vurgulayan Aslan şunları söyledi; “11 Şubat 2011'de bir işçinin öldüğü patlama sonrası Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası Genel Müdürü Yaşar Coşkun, “Patlayıcı maddelerin yaratacağı iş kazalarının yüzde 98'i önlenemez. Ölen işçinin de -doktorun dediğine göre- korkudan ödü patlamış” şeklinde açıklama yapmıştı. Bu pişkin açıklama kapitalislerin işçilerinin hayatlarını tamamen yok saydığı ve ciddiye almadığını gösteren ifade biçimidir. Dün Soma'da , Ermenek'de ,Myanmar 'da yaşanılan tedbirsizlikler,ihmaller ve hukuksuzlar bugün karşımıza Sakarya'da aynı biçimiyle çıkıyor . Sadece kendi karlarını ve menfaatlerini düşünen patronlar bugün acımasız bir şekilde kapitalizmin çarklarını önlem almayarak işçilerin ölümleri üzerinden döndürüyor! Artık işçi cinayetlerinde bir an önce durduracak önemler alınmalı,  esnek, kuralsız, güvencesiz çalışmayı yaygınlaştıran tüm mevzuatlar değiştirilmeli, sigortasız sendikasız çalıştırma önlenmeli  ve kayıt dışı çalışma yasaklanmalıdır. Yaşanılan bu cinayetlerin bütün sorumluları yargılanmalıdır!” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İTÜ kulüpleri mağduriyetin karşısında

SONRAKİ HABER

Baroların tüm itirazlarına rağmen ‘Çoklu baro’ teklifi komisyonda kabul edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...