27 Haziran 2020 15:17

Mamaklılar verilen sözün tutulmasını istiyor: Mamak Çöplüğü yeşil alan olsun

Ankara Mamak’a bağlı Ege Mahallesi’nde bulunan Mamak çöplüğünün bir kısmının ticarileştirilmeye çalışıldığı iddia ediliyor. Mamaklılar belediyenin projeyi durdurmasını istiyor.

Fotoğraf: Google Maps

Paylaş

Erol AKKUŞ
Ankara

Mamak’ın Ege Mahallesi’nde bulunan ve eski Kömür Deposu olarak bilinen Mamak Çöplüğü’nün tamamı halka söz verildiği gibi yeşil alan olarak kullanılmaktan çıkarılmak isteniyor. Halkın ve mahalle sakinlerinin onayı alınmadan Mamak Belediyesi’nin planladığı spor kompleksi ile bu alanın bir kısmının ticarileştirilmeye çalışıldığı iddia ediliyor. Mamaklılar ise projeyi durdurmak için kararlı, şimdiden kapı kapı dolaşarak imza toplamaya başladı. Mahalle sakinlerinden Erol Akkuş, yaşanılanları Evrensel’e yazdı.

‘ARAZİLER RANTA AÇILIYOR’

Ben, 2011 yılının sonundan beri burada oturuyorum. Biz geldiğimizde binalaşma yeni yeni başlamıştı ve şimdi yeşil alanları değerlendirme konusunda sıkıntılar yaşıyoruz.

Mahallede yapılaşma süreci devam ediyor ve bu süreçte yerel yönetimlerin birçok değişikliğe gittiğini görebiliyoruz. Belediye meclis kararı ile halihazırda bulunan yeşil alanların içi yapılaşmaya açılırken kamu kurumlarının bulunduğu arazileri de ranta açılıyor, bu konuda ise muhtarlığımızın da içinde bulunduğu birçok davamız var.

Mahalle değerli bir mahalle. Açıkçası mütahitlerin ve çevreye rant gözü ile bakanların iştahını kabarttığı bir durum söz konusu. Onların bu iştahları bizim yeşil alanlarımıza yansımakta ve yapılması gereken yeşil alanların önüne geçmekte. Biz bunun mümkün mertebe önüne geçmeye çalışıyoruz. Şu an yaklaşık 6 tane davamız devam ediyor. Açıkcası Mamak Belediyesi olaya tamamen ticari olarak bakıyor biz de doğamıza sahip çıkmaya çalışıyoruz.

‘MAMAK BELEDİYESİ’NİN ALDIĞI KARARDAN MECLİS ÜYELERİNİN HABERİ YOK’

Şu an eski Kömür Deposu alanına spor kompleksi adı altında yapılan bir çalışma var. Bu bölge eski mamak çöplüğü olarak geçen bir dönem hatta bir dönem kurban pazarı alanıydı. Şimdi yapılaşmadan sonra geldiğimiz süreçte Mamak Belediyesi’nin kendi başına almış olduğu bir karar var. Edindiğimiz bilgilere göre bu proje belediye meclisinden de geçmemiş. Belediye meclis üyeleri ile yaptığımız toplantıda haberlerinin olmadığını söylediler. Biz belediye başkan yardımcısı ile de görüşme yaptık. Belediye başkanının bize söylediği şuydu; “10 gün bekleyin biz projeyi hazırlayıp size de gösterelim, beğenmediğiniz yerleri birlikte değiştirelim. Uygun bulmadılarınızı proje üzerinden değiştirelim”.

‘TAZE TİCARİ YERLEŞKELER YERİNE TAMAMEN YEŞİL BİR SPOR ALANI’

Biz bu süreyi bekledik ve tekrar kendileri ile görüştüğümüzde spor kompleksi yapmaya devam edeceklerini halkla yapılan ankette de projenin savunulduğunu bildirdiler. Biz de halkın, böyle bir proje istemediğini bu taze ticari yerleşkeler yerine tamamen yeşil bir spor alanı olması gerektiği konusunda halkın bizden talebi olduğunu söyledik. Ama bunlar hep sözde kağıt üzerinde henüz bir şey yok. Biz kesinlikle orada ticari bir işletmenin olmasını istemiyoruz. Parkı, bir sosyal hizmet alanından çıkarıp tamamen ticari bir işletmeye çevirmek istiyorlar. Bunun ileride olacağı şudur; orada istedikleri zaman bina yapabilirler. Bizim yerelde gözlemlediğimiz budur. Eğer biz bunun başından karşısında durmazsak, halk olarak önlemimizi almazsak o alan birkaç binanın bahçesine dönecek.

‘METAN GAZINI DEŞARJ ETMEK İÇİN KURULAN BACALAR DA PROJE İLE KAPATILDI’

Burası eski çöplük alanı. Orada ciddi anlamda 70 metre derinlikte bulunan çöp metan gazı birikimi var. Orada eskiden gece kondu vardı. Ve bu gece kondular yıkıldığında belediye orayı tamamen yeşil alan yapma sözü vermişti. Gazi Üniversitesi’nin metan gazını deşarj etmesi için kurduğu bacalar vardı. Ama bu çalışma ile bacaların da kapatıldığını gördük.

Bu alan 130 dönümlük bir arazi. Burada Milli Emlak, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Mamak Belediyesi’nin hisseleri var. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin hisseleri Melih Gökçek gitmeden 2 yıl önce Mamak Belediyesi’ne aktarılmış. Hal böyleyken anladığımız kadarıyla Mamak Belediyesi Milli Emlak ile de ortaklaştıracak projeyi.

‘İMZA KAMPANYASI BAŞLATTIK, KAPI KAPI DOLAŞACAĞIZ’

Biz de buna karşı olarak imza kampanyası başlattık. Biz ne istiyoruz, belediye ne istiyor? İmza kampanyası hazırladık. Kapı kapı dolaşacağız, standlar kuracağız. Sadece burayı Ege Mahallesi olarak düşünmek de yanlış. Çünkü burası Mamak’ın gözde bir yeri olabilecek durumda ve bu spor komleksi yapılmak istenen bu alan nefes alacağımız bir yere dönüştürülebilir. Buradan çevre mahalleleri de duyarlılığa çağırıyoruz.

Yıllardır atıl durumda olan Mamak Çöplüğü’nün yeşil alan olarak halka kazandırılmasına ihtiyacımız var. En başından söz verilmesine rağmen yıllardır halk, buranın yeşil olması özlemini taşıyor. Kazma vurulunca hepimiz mutlu olduk ama vurulan kazmanın amacı farklı olunca doğal olarak ürküyoruz bu sefer. Bu alanın ticarî zihniyetle yapılmasını istemiyoruz.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Gözaltına alınan TJA üyesi Sevil Rojbin Çetin'e işkence edildi

SONRAKİ HABER

CHP'li Süleyman Bülbül: AKP hizmetleri engelleyerek gidişini geciktirmeye çalışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...