02 Haziran 2020 12:19

Yunanistan ile yine Doğu Akdeniz gerilimi tırmandırılıyor

Doğu Akdeniz’deki petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri, Türkiye ile Yunanistan arasındaki tansiyonu bir kez daha yükseltti.

Hami Aksoy | Fotoğraf: DHA

Paylaş

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez geçen hafta yaptığı açıklamada, “Libya ile vardığımız anlaşma kapsamında TPAO, kendi ruhsat alanlarımızda petrol aramak için başvuruda bulundu. Askı ve ilan sürecinin ardından yaklaşık 3-4 ay içinde buradaki ilk faaliyetlerimize de başlayabileceğiz. Önce sismik çalışmalar, ardından verilerin analiz edilmesiyle de nerelerde sondaj yapacağımızı belirleyeceğiz” demişti.

Bu açıklamaya tepki gösteren Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin bu girişimi “Yunan kıta sahanlığı bölgesinde” gerçekleştirdiğini ve “Yunanistan’ın egemenlik haklarının gasbedilmeye” çalışıldığını öne sürdü.

Uluslararası hukuk ve deniz hukukuna aykırı hareket etmekle suçladığı Türkiye’nin “yasa dışı eylemlerde” bulunduğunu iddia eden Dendias, Ankara’nın bu süreci tamamlaması hâlinde, Yunanistan’ın “Bu yeni provokasyona göğüs germeye de hazır olduğunu” belirtti.

Yunan haber ajansı Ana’ya göre, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Pazartesi akşamı Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

TÜRKİYE’DEN YANIT

Yunanistan’ın açıklamalarına Ankara’dan yanıt gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada, “Türkiye Petrolleri’nin araştırma ve sondaj faaliyetleri gerçekleştirmek üzere başvuruda bulunduğu yeni ruhsat sahaları, ülkemizin BM’ye bildirdiği kıta sahanlığı sınırları içindedir. Ülkemiz, defalarca duyurduğu bu sahada egemen haklarını kullanmayı kararlılıkla sürdürecektir” dedi.

Sözcü Aksoy, “Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kıbrıslı Türklerin haklarını koruma konusunda kararlılığımız tamdır. Bu çerçevede, sismik araştırma ve sondaj faaliyetlerimiz evvelce belirlenen programa göre sürdürülmektedir” ifadelerini kullandı.

TPAO, 7 ilave petrol sahası için başvurmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün onay kararı 30 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya: Irkçı saldırılara karşı ortak mücadele edilmeli

SONRAKİ HABER

CHP'li Engin Altay: ABD'deki polisi kınayan Erdoğan, Çorlu'daki polise ses çıkarmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...