29 Mayıs 2020 05:53

Özel Kocaeli Tıp Merkezi emekçileri korona günlerinde işsiz kaldı

Özel Kocaeli Tıp Merkezinde 50'den fazla emekçi işten atıldı, bir kısım emekçi ise ücretsiz izne zorlandı. Evrensel'e konuşan sağlıkçılar birçok has gasbına uğradıklarını söyledi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

İzmit Özel Poliklinik Sağlık Hizmetleri Tic. AŞ. bünyesinde bulunan Özel Kocaeli Tıp Merkezi, geçtiğimiz günlerde kapandı. 2019’un temmuz ayında konkordato ilan eden şirket bünyesindeki 50’nin üzerinde sağlık emekçisinin bir kısmı işten çıkarıldı, bir bölümü ücretsiz izne zorlandı. Sağlık emekçilerinin kimisi de yine aynı şirket bünyesinde bulunan Özel Kocaeli Hastanesinde çalışmaya başladı.

Hastanede çalışan personel ve doktorda pozitif vaka çıktığını iddia eden sağlık emekçileri, “Bu durumu herkesten gizlemeye çalıştılar ama pozitif vakaların olduğu bir gerçek” dedi. Hastane İnsan Kaynakları Müdürü Büşra Erdoğan ise “Şu anda hiçbir personelimizde pozitif vaka yoktur” dedi.

Çekinceleri nedeniyle isimlerini vermek istemeyen 3 sağlık emekçisi ile yaşadıklarını ve taleplerini konuştuk.

İşten çıkartılan bir sağlık emekçisi, maaşların hiçbir zaman vaktinde yatırılmadığını ifade ederek sözlerine başladı. Zor durumda kaldıklarını söyleyen sağlık emekçisi, “Bize hep 1.5 ay geriden ücret ödediler. Konkordato süreci boyunca öncelikle maaşları ödeme zorunluluğu olduğu halde asgari kısmı son gün yatırıp, maaş ödemiş gözükerek geri kalan kısmını bir sonraki aya devrettiler ve içeride kalan maaşlarımız için bizleri sürekli uğraştırdılar. Bu durumu eleştiren arkadaşlarımızın, yıldırma politikaları izleyerek işten çıkmalarına sebep oldular ve bütün çalışan personel ve doktorları maddi manevi zor durumda bıraktılar. İşten çıkarılan personellerin tazminatlarını hiçe sayarak ödeme yapmadılar ve adli mercilerde uğraştırmayı tercih ettiler. Bunun tam tersi, yönetime yakın olan personeller hiçbir zaman sıkıntı yaşamadı” dedi. İş sağlığı ve güvenliği kurullarını hiçe sayarak çalıştırıldıklarını ileri süren sağlık emekçisi, “Baştan sona hiçbir kurala ve düzene uymadan çalışmasını sürdüren tıp merkezi, ‘zarar ediyor’ diyerek kapatıldı ve birçok arkadaşımız pandemi döneminde bu zor şartlarda işsiz kaldı” ifadelerini kullandı.

"HAKKIMIZ DEFALARCA GASBEDİLDİ"

Pandemi sürecinde daha zor şartlar altında çalıştıklarını söyleyen bir başka sağlık emekçisi, “Maske, eldiven ve koruyucu kıyafet dağıtılmadı. Basit bir bezden dikilmiş maskeyi günlerce yıkayıp kullanmamızı istediler. Maaş ödemeleri gibi muhtemelen yemekhane şirketine de ödemelerin geç yapılmasından dolayı yemeklerimiz gün geçtikçe kötüleşti” dedi. İşsiz kalmak korkusuyla çalışmaya devam ettiklerini söyleyen sağlık emekçisi, “Düzensiz, disiplinsiz ve kör nizam giden başka bir hastane var mıdır bilemiyorum. İşsiz kalmak korkusuyla yıllarca kara düzen ve adaletsiz çalışma yürüten hastaneye yıllarca katlanmamıza rağmen bu zor şartlarda işten çıkarıldık. İşten çıkarılmamız bir yana maaş ve tazminat ödemelerimiz yapılmıyor. Bizleri avukat aracılığıyla haklarımızı aramaya mecbur bırakıyorlar. Hiçbir dönem zamanında alamadığımız maaşlar, yanlış ve eksik hesaplanan mesailer ve yöneticilerin bilgisizliği yüzünden hakkımız defalarca gasbedildi” diye konuştu.

"MAAŞLAR DÜZENSİZ YATMAYA DEVAM EDİYOR"

Özel Kocaeli Tıp Merkezinin kapanmasının ardından Özel Kocaeli Hastanesinde çalışmaya devam eden sağlık emekçilerinden biri, hastanede hâlâ alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu ifade etti. Kendi önlemlerini almaya çalıştıklarını belirten sağlık emekçisi, “Personele N95 maske verilmemesi bir yana cerrahi maske olarak bilinen basit koruyucu maske dahi yeterli miktarda bulunmuyor. Bizlere birer tane maske verip, bu maskeyi tüm mesai saati boyunca kullanmamızı söylüyorlar. Bizler evimizden maske getirip, kendi önlemimizi almaya çalışıyoruz. Koruyucu gözlük ve yüz siperlikleri her bölüme birer adet dağıtarak personellerin sırayla aynı gözlük ve yüz siperliklerini kullanmamız isteniyor. El temizliğinin önemli olduğu bu zaman yetersiz eldiven olmasından dolayı idareli kullanmamız isteniyor ki bunun yanında dezenfektan ve sabunun da olmaması hijyen koşullarını hiçbir şekilde desteklemiyor” dedi. Maşların düzensiz ve geç yatmaya devam ettiğini söyleyen sağlık emekçisi, “Zor şartlarda çalıştığımız şu günlerde kısmi çalışma ödeneğine bizi de dahil ettiler. Sigortamız 15 gün yatıyor. Maaşımızın yarısını İŞKUR üzerinden, yarısını da hastaneden alacağımızı bildirdiler. Hastane kendi ödemesi gereken kısmı ise her zaman yaptığı gibi geç ve parça parça yatırmaya devam ediyor. Bu şartlar altında çalışmayı kabul etmediğimiz takdirde ise daha önceden işten çıkarılan arkadaşlarımız işaret ediliyor. Bizler daha düzenli ve koruyucu şartlar altında çalışmak istiyoruz” dedi.

ŞİRKETİN AÇIKLAMASI: HER YERDE YAŞANAN ŞEYLER

Sağlık emekçilerinin iddialarını ve hastanedeki son durumu Özel Kocaeli Hastanesi İnsan Kaynakları Müdürü Büşra Erdoğan’a sorduk. “Mecburiyetten dolayı işine son verilenler oldu” diyen Erdoğan, “Biz de kimseyi mağdur etmek istemezdik. İşyerinin kapanması dolayısıyla çok az sayıda arkadaşımız işsiz kaldı. Hastaneye ihtiyaç olan personel kadarı alındı, kimseyi mağdur etmedik. Örneğin fizik tedavi çalışanları hastaneye nakledilemedi, ihtiyaç olmadığı için. Tamamen zaruri nedenlerden dolayı oldu. Konkordato sürecinde böyle şeyler her yerde yaşanan şeyler” dedi.  Şu an maşlarda her hangi bir gecikme söz konusu olmadığını belirten Erdoğan, “Maaşları zamanında ödüyoruz. N95 maskelerimizden tutun, bütün kişisel koruyucu ekipman çalışan arkadaşlarımıza sağlanıyor. Hiçbir sıkıntımız yok. Personeli bu konuda asla mağdur etmedik” ifadelerini kullandı. Erdoğan pozitif vaka iddialarını ise, “Hiçbir personelimiz pozitif değil şu anda. Pozitif vaka hastamız var tabii ki” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Narenciyeyi sıcak vurdu, hasat yüzde 80 düşecek: Üretici devletten destek istiyor

SONRAKİ HABER

Asker terhisleri 31 Mayıs’ta başlayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa