20 Mayıs 2020 16:46

Ankara Kadın Platformu: Çocuk istismarı meşrulaştırılamaz

Ankara Kadın Platformu, olası cinsel istismar yasasına karşı gerçekleştirdikleri mor kurdeleli eylemde, “Çocuk istismarının meşrulaştırılmasına göz yummayacağız” açıklaması yaptı.

Ankara Kadın Plaformunun Çankaya Belediyesi önünde yaptığı eylem

Fotoğraf: MA

Paylaş

Ankara Kadın Platformu, bir süredir gündemde tutulan “olası istismar yasasına karşı" Çankaya Belediyesi önünde mor kurdelelerle eylem gerçekleştirdi. Kadınlar fiziki mesafe kurallarına uyarak, mor kurdelelerle çember oluşturuldu. "İstismarın affı olmaz", “Erken yaşta evlilik şiddettir" ve "Çocuk istismarını aklama yargıla" dövizlerinin taşındığı eylemde, Ankara Kadın Platformundan Dilek Yıldız konuştu.

Siyasi iktidarın bir süredir çocuk istismarı faillerinin “evlilik affı” adı altında tahliye etmeyi amaçladığını ifade eden Yıldız, “Her seferinde var gücümüzle karşı çıkarak durdurduğumuz yasa tasarısı, şimdi de bayramdan sonra Meclis gündemine getirilmeye hazırlanıyor. Yasa tasarısı, bir çocuk cinsel istismar failiyle evlendirildiyse, çocuğu istismar eden kişi çocuğun kocası olarak eve döner diyor. Çocuk ve istismar faili arasında 15 yaş fark olabilir diyor. Yani; 30 yaşında bir erkek 15 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz etti ve çocuk, tecavüz edenle evlendirildiyse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuzdur diyor" ifadelerini kullandı.

CİNSEL İSTİSMARA MARUZ BIRAKILMIŞ ÇOCUKLAR CEZALANDIRILIYOR

Tasarının tecavüzcüleri koruduğunu ve cinsel istismara maruz bırakılmış çocukları cezalandırdığını dile getiren Yıldız, şöyle konuştu: "Bu tasarının Meclis’ten geçmesi, çocukların devlet eliyle sistematik olarak tecavüze mahkum edilmesi anlamına geliyor. Türkiye, çocuğa yönelik cinsel istismarda dünyada 3'üncü sırada. Adalet Bakanlığının verilerine göre, Türkiye'de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda 3 kat arttı. Türkiye'deki cinsel suçların yüzde 46'sı, çocuklara karşı isleniyor. 2002'den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğratılarak doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Bakanlık tarafından duyurulan bu veriler bile, bu topraklarda yaşanan çocuk istismarı vakalarının korkunç boyutlarda olduğunu gösterirken, bizler bu verilerin gerçek sayıların çok altında olduğunu biliyoruz. Kısa zaman önce İstanbul’da bir devlet hastanesinde, bir kadın hastane çalışanının ortaya çıkardığı, hastaneye bir yılda 376 çocuğun hamile olarak getirildiği ve tutanak dahi tutulmadığı gerçeklerini ortaya koyan liste bunun en yakın kanıtıdır.”

Yıldız, TV programlarında da çocuk istismarının meşrulaştırılmak istendiğini belirtti.

“GÖZ YUMMAYACAĞIZ”

Yıldız, “Çocukların çocukluklarını çalmanıza izin vermeyeceğiz! Bu yasanın bir sefere mahsus olacağını söylüyorlar. Bugün de yarın da çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacağız" diye konuştu.

Yıldız, şu talepleri sıraladı: “Yasa tasarısı, yalnızca akran ilişkisinden kaynaklı yaşanan mağduriyetleri giderecek biçimde düzenlenmeli, cinsel istismarı önlemek için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı, aile rızasıyla 17, mahkeme kararıyla 16 olan evlilik yaşı, hiçbir gerekçeyle esnetilemeyecek biçimde 18 yaş altına yasaklanmalı, devletin sorumluluğunun, tecavüzcüleri değil çocukları korumak olduğu unutulmamalıdır." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Danimarka’da restoran grevi "şirketi iflas ettirmemek" gerekçesiyle ertelendi

SONRAKİ HABER

Çerkes Soykırımı belgeseli: 1864 Değişen Dünyada Çerkesler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...