21 Mart 2020 17:31

Fransa'da koronavirüse karşı önemli bir çalışma yapıldı

Fransa’da bilim insanları sıtma tedavisinde kullanılan bir ilacı koronavirüse yakalanan 24 kişide test etti. İlk sonuçların olumlu olduğu iddia edildi.

Fotoğraf: Issam Rimawi/AA

Paylaş

Fransa'da sıtma tedavisinde kullanılan bir ilacın, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) tedavisinde kullanıldığı belirtildi ve olumlu sonuçlar alındığı iddia edildi.

Ülke basınındaki haberlerde Fransız bilim insanlarının koronavirüse yakalanan kişilerin tedavi edilebilmesi için bir çalışma yaptığı belirtildi.

Bilim adamları, Fransız laboratuvar şirketi Sanofi'nin sıtma tedavisinde kullanılan bir ilacının 300 bin dozunun, koronavirüse karşı kullanılacak aşının geliştirilmesine katkıda bulunacağını ifade etti.

Marsilya'da bir hastanede çalışan Fransız hekim Didier Raoult'un bu ilacı virüse yakalanan 24 kişide test ettiği, ardından hastaların yüzde 75'inin iyileştiği ifade edildi. Bu ilacın daha önce Çin'de de test edildiği kaydedildi.

Raoult, yaptığı açıklamada, yıllardır bağışıklık hastalıklarında kullanılan bu ilacın virüsün kaybolmasında etkisi olabileceğine dikkati çekti.

Sanofi Başkanı Olivier Bogillot ise “Henüz (virüse karşı) mucize bir ilaç söz konusu değil. Halen başlangıç aşamasındayız. Bu ilaç faydası ve riskleri olan bir ilaç” açıklamasında bulundu. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İtalya koronavirüs nedeniyle ölenlerin yaş ve cinsiyet dağılımını raporlaştırdı

SONRAKİ HABER

Bursa Büyükşehir Belediyesinden online tiyatro uygulaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...