18 Mart 2020 16:12

Biz kadınlar, bu sorunları çözebiliriz

“Ben bir insanın hayatının, başka bir insan tarafından sırf daha iyi bir mevkide olduğu için mahvedilmesini anlamıyorum!”

Paylaş

Sibel TAŞ

Sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Size, okulda yaptığımız kadın haklarıyla ilgili konferanstan bahsetmek istiyorum. Kız meslek lisesinde okuyorum. Okuduğum lisede, bu konu hakkında konuşmak için gelen avukat tarafından 90 kişiye yakın öğrenci ve birçok öğretmen kadın haklarına dair bilgilendirildi. Öğrenciler sorunlarını dile getirdi. Ayrıca bu konuda sorun yaşayan diğer kadınların sorunlarını dile getiremediklerini de söylediler. Sorunlar dışında çözümler de tartışıldı. Bu sorunlar karşısında nasıl mücadele edeceğimizi, ne gibi savaşlar vereceğimizi ve aslında sorunların çıkış noktasının ne olduğunu konuştuk.

İNSAN HAYATININ MAHVEDİLMESİNİ ANLAYAMIYORUM

Yaşadığı sorunu anlatan bir öğrenciden de bahsetmek istiyorum. “Eski okulumdan çok memnumdun. Arkadaşlarımı ve öğretmenlerimi seviyordum fakat haksız yere okuldan atıldım. Sebebi ise okuldan iki kızın eşcinsel olduğumla ilgili müdürle konuşmasıydı. Velimi arayıp elinde fotoğraflarımın olduğunu ve okuldan naklimin alınmadığı taktirde atılacağımı söylediler. Annem ise panikle hemen naklimi aldı. Geri dönmek için gerekli yerlere başvursam da evden nakil aldığım için geri dönemeyeceğimi söylediler.” dedi. Konuşmanın en can alıcı noktasıysa şuydu; “Ben bir insanın hayatının, başka bir insan tarafından sırf daha iyi bir mevkide olduğu için mahvedilmesini anlamıyorum!” Aslında çokça yerinde ve doğru bir söz. Kadın sorunlarının politik oluşu ve soruna yönelik çözümler getirmenin aksine iktidarın; sırf daha iyi bir mevkide olduğu için kendi çıkarları doğrultusunda erk bir zihniyet yetiştirmesiyle özdeşti zaten söylediği şey…

Meksika da kızı öldürülen bir annenin, adalet sarayını yaktıktan sonra söylediği sözler geldi aklıma. “Ben kızı öldürülen bir anneyim! Politikacılar beni savunmuyor ve savunmasına da gerek yok. Ben kendimi savunuyorum. Hem de elimde mikrofon olmadan!” O kadar haklıydı ki… Biz kendimizi savunabiliriz ve bu sorunları çözebiliriz. Eğer örgütlenip sorunlar karşısında mücadele edersek!

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

MLSA’dan tutuklu gazeteciler için acil tahliye başvurusu

SONRAKİ HABER

"Kolonya bile sınıfsal duruma göre tedarik ediliyor"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...