16 Mart 2020 15:55
Son Güncellenme Tarihi: 16 Mart 2020 20:37

Sağlık Bakanı Koca'dan koronavirüs açıklaması: Yeni pozitif vakalar var

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni pozitif vakalar olduğunu ve sayıyı ilerleyen saatlerde açıklayacağını söyledi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara'da düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan yeni vakaların olduğunu belirten Koca, sayıyı ilerleyen saatlerde açıklayacağını söyledi. Koca ayrıca uçuş yasağı olan ülke sayısının 14'ten 20'ye çıktığını belirterek ''Yarın 08.00 itibari ile İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan , Mısır, İrlanda, BAE ile uçuşlar yasaklanacak'' dedi. Koca, test yapılan laboratuvar sayısını da hafta sonuna kadar 6'dan 16'ya çıkaracaklarını ve test kitini bütün illere göndereceklerini belirtti.

Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"YALAN HABERLE MÜCADELE, VİRÜSLE MÜCADELENİN BİR PARÇASIDIR"

"Bugün yaşadığımız örnek dikkat çekiciydi. Sabah sahte belge yayınlandı. Kamuoyununa gizli diye sunuldu. Amaç güven kaybı yaratmaktı. Paniği amaçlayan yalan haberlerle mücadele virüsle mücadelenin bir parçasıdır."

"PANİK DUYGUSALDIR, DUYGUYLA DEĞİL AKILLA HAREKET ETMELİYİZ"

"Panik duygusaldır. Akla uygun değildir. Panik toplumu kaçınacağı riske iter. Duyguyla değil akılla hareket etmeliyiz. Halkımızın sağ duyusu, devletimizin organizasyon gücü kadar önemlidir. Türkiye'deki tablo diğer ülkelerdeki tabloyla özdeş değildir. Birçok ülke kontrolü kaybetmiştir. Artık tanılardan çok kaybedilen hasta sayısı açıklanmaktadır. Riske karşı yapılması gerekeni yurttaş olarak biliyoruz. Düşmanımızı iyi tanıyoruz. Sağlık altyapımız iyi halde."

"LABORATUVAR SAYIMIZI ARTIRACAĞIZ"

"Bugün Bilim Kurulu'nda alınan yeni öneriler oldu.

6 olan laboratuvar sayımızı hafta sonuna kadar 16'ya çıkaracağız. Ayrıca hızlı sonuç veren test kitini ülkenin tüm illerine böleceğiz, hızlı sonuç verecek. Yani test daha hızlı yapılacak. Hızlıca hareket ederek daha fazla fayda almaya çalışacağız."

UÇUŞ YASAĞI GENİŞLETİLDİ

"Ayrıca Umre'den gelen 5 binin üzerinde vatandaşımızı gözleme aldık.

Uçuş yasağı getirilen 14 ülkeye 6 ülke daha ilave edildi. Mısır, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne uçuş yasağı konuldu.

Bu dönemde sağlık durumları takip edilip 7. veya 8. gün taramadan geçirmemiz planlanıyor. Ayrıca ALO 184 SABİM hattı, Sağlık Bakanlığı iletişim hattımız koronavirüs hattımız olarak hizmet vermeye başlamıştır. Devlet tedbirleri olarak, kongre konferans gibi tüm etkinliklerin durdurulduğunu biliyorsunuz. Bugün itibaryla İçişleri Bakanlığımızın birçok mekanın faaliyetlerini askıya aldı. Müze ve kütüphanelerin kullanımına kısıtlama getirildi."

"CUMHURBAŞKANIMIZIN DA TAKDİRİYLE CEMAATLE KILINAN NAMAZLARA ARA VERİLDİ"

"Sayın Cumhurbaşkanımızın da takdiriyle Diyanet İşleri Başkanlığımız cemaat ile kılınan namazlara belli bir süre ara verilmesine karar verdi."

"BU AKŞAM POZİTİF ÇIKAN GÜNLÜK RAKAMI AÇIKLAYACAĞIM"

"Şu anda çıkan yeni pozitif vakalarımız var. Bu akşam topluca pozitif çıkan günlük rakamı da sizlere açıklayacağım. Görünen o ki bu dönemde bazı haberler devam edecek.

"TÜRKİYE'YE DÖNMEKTE ISRARCI OLMAYALIM"

"Bizi riskten koruyacak tedbirlerimiz daha da artmalı. Yaşlılara ve kronik hastalığı olanlara daha dikkatli olalım. Bu mücadele devam edecek. Zaaf gösteremeyiz. Yurt dışında olan vatandaşlarımıza uyarı yapmak istiyorum. Türkiye'ye dönmekte ısrarcı olmayalım. Her şeye rağmen dönen vatandaşlarımızın 14 gün kuralına uyması gerektiğini bilsin. Bu günler böyle sürmeyecek, çok geçmeden hayatlarımıza dönmüş olacağız."

"ŞU ANA KADAR CAN KAYBI SÖZ KONUSU OLMADI, BU OLMAYACAĞI ANLAMINA GELMEZ"

"Şu ana kadar can kaybı söz konusu olmadı. Bu olmayacağı anlamına gelmez. Bu süreçte solunum sıkıntısı olan hastalarımızın olduğunu söylemek istiyorum. Hızlı bir yayılım içinde olacağını önümüzdeki 1-2 haftanın çok çok önemli olduğunu biliyoruz. Tanının devamında temas grubunun taranması, ayrıca hastanede yoğun bakım şartlarında olan hastaların bakımı önem arz ediyor. Onun için tüm önlemleri almış durumdayız."

"GELEN YOLCULARLA İLGİLİ BİRTAKIM SORUNLARIN YAŞANDIĞINI BİLİYORUZ"

"Önemli olan şu dönemde bulaşıcılığı minimalize etmek. Bu süreci 1-2 aylık süreçte daha hassasiyet gösterirsek bu salgını daha kolay atlatacağımıza, vatandaşımızın da nasıl davranması gerektiğiyle ilgili dikkate alırsa daha kolay aşacağımıza inanıyorum. Ne yapılması gerektiği çok belli. 18'in içinde diğer vakalar ağırlıklı yurt dışı vakasıydı. Bugün açıklayacağımız vakalarda dağılımı ifade etmiş oluruz. Daha net rakamlarla açıklamış oluruz. Biz hiçbir kurumumuzda acil veya polikiliniğe gelen hastamızı geri çevirme noktasında olmayız, olamayız. Gelen yolcularla ilgili başta birtakım sorunların yaşandığını biliyoruz. Bakan arkadaşlarımızla bir araya geldik ve daha detaylı bir plan yapıldı. Bundan sonraki süreçte problem olacağını düşünmüyorum."

"YURT DIŞINDAN BUGÜN VE YARIN GELEBİLECEK ÖĞRENCİLERİMİZ VAR"

"Yurt dışından bugün ve yarın gelebilecek olan ülkelerden öğrencilerimiz de var. Biz burada 14 gün izole edilmeli şartıyla uygun görüyoruz. Hastalık bulgusu olan vatandaşımızı zaten hastaneye alıyoruz. Hastalık bulgusu bulunmayan kişinin de 14 gün kuralını uygulayarak izole etmesini düşünüyoruz." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kayseri'de bir kız öğrenci yurdu karantina merkezine dönüştürüldü

SONRAKİ HABER

Dünya Sağlık Örgütü 2 kurum çalışanının koronavirüse yakalandığını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...