16 Mart 2020 11:55

CHP’li Suzan Şahin: Umreden dönen her uçak için kontroller yapıldı mı?

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, umreden dönen ancak karantinaya alınmayan yaklaşık 15 bin kişiyi TBMM gündemine taşıdı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Suzan Şahin, koronavirüs salgını sonrası alınan tedbirler kapsamında umreden dönen kafileleri meclis gündemine taşıdı. Şahin, umreye giden bazı milletvekillerinin de olduğunu ve vekillerin umreye gittiklerine dair yapmış oldukları sosyal medya paylaşımlarını sildiğini söyledi.

Önceki kafilelerle beraber toplamda 20 binin üzerinde vatandaşımız umreye gitti ve döndü. 5 bin 300 kişinin karantinaya alınması doğru bir girişimdir ancak önceki kafilelerin durumu belirsiz. Hükümet kamuoyunu aydınlatmalı, virüs taşıma riski olan bu potansiyel vakaları ve doğrudan ilişkide olduğu vatandaşları da gözlem altına almalıdır” dedi.

20 binin üzerinde umre yolcusu olduğunu söyleyen ve son gelen 5 bin 300 kişi dışında kalan yaklaşık 15 bin kişinin durumunu TBMM gündemine taşıyan CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplandırılmasını istediği sorular şöyle:

  • Çin'in Hubei Eyaleti'ne bağlı Wuhan şehrinde 20.12.2019’tarihinde görülen ilk vakadan bugüne kadar umreden dönen kişi sayısı nedir?
  • Eylül 2019’dan itibaren kaç kafile, kaç kişi olarak umreye gitmiştir ve geri dönmüştür?
  • Umreden dönen kişilerin kaçı karantinaya alınarak 14 günlük izleme protokolüne tabi tutulmuştur? Bu kişiler hangi merkezlerde gözetim altında tutulmaktadır?
  • Umreden gelen her uçak için aynı kontroller yapılmış mıdır? Virüs tespit edilen kişi var mıdır? Var ise kaç kişide virüs görülmüştür?
  • Karantina tedbirleri Umre dönüşleri için ne zamandır uygulanmaktadır?
  • Umreden gelip kontrol edilmeyen kafile var mıdır? Eğer gerekli kontroller yapılmamışsa neden yapılmamıştır, bu durum halk sağlığı için risk taşımamakta mıdır? (HABER MERKEZİ)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Koronavirüs sebebiyle cemaatle namaz kılınmayacak

SONRAKİ HABER

TTB'den koronavirüs açıklaması: Önümüzdeki 1-2 hafta çok kritik birlikte çalışmalıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...