11 Mart 2020 13:53

İlküvez halkının katık atık tesisiyle mücadelesi sürüyor: Çığlığımızı duyun

Ordu İlküvez'de Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen katı atık bertaraf tesisine karşı mücadele eden halk, belediyenin çöp alanı için yaptığı imar değişikliğine itiraz dilekçesi verdi.

ARŞİV | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Çaybaşı İlküvez'de yapılan ve işletilen katı atık bertaraf tesisine çöp dökülmesini yaklaşık 80 gündür çadır direnişiyle engelleyen halkın mücadelesi sürüyor. Vatandaşlar, belediyenin çöp alanı için yaptığı imar değişikliğine de hukuksuz ve usulsüz olduğu gerekçesiyle itiraz etti.

İtiraz dilekçeleri verilmeden önce belediye önünde yapılan basın açıklamasını İdris Atar okudu. İlküvez’de geçinmek için dişini tırnağına katan köylüler olduklarını belirten Atar, “Ürünümüz fındığın fiyatının yetmediği için dert yanarken Ordu’nun tüm çöpleriyle başımız belaya girdi. Bizi anlamak için empati yapılmasını istiyoruz. Kapınızın önünde çöp dağı ister misiniz? Sularınızın kirlenmesini, ormanlarımızın çöple dolmasını ister misiniz” diye sordu.

Çöp tesisinin kendilerine sıkıntı çıkarmayacağının söylendiğini ancak ilk günden beri sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Atar şöyle devam etti:

“80 günü geçti. Çadır kurduk, toprağımızın, suyumuzun kirlenmemesi için kar kış demeden nöbetimiz sürüyor, devam da edecek. Bu konuda yasal haklarımızı da kullanacağız. Bizlere bu zamana kadar desek olanlara, şimdi burada yanımızda olanlara, Ordu Çevre Derneğine teşekkür ediyoruz.”

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisinin çöp alanı için yaptığı imar değişikliğine itiraz haklarını kullanmak için belediye önüne geldiklerinin altını çizen Atar, "Askıya çıkartılan meclis kararı, 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu İhtisas Komisyonları başlıklı 15. Maddesinde belirtilen 'İhtisas komisyonlarının görev alanına giren işler bu komisyonlarda görüşüldükten sonra büyükşehir belediye meclisinde karara bağlanır' hükmü ve Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin İhtisas Komisyonlarının Oluşumu başlıklı Madde 21'deki 'İmar ve bütçeye ilişkin konular hakkında meclis tarafından karar alınmadan önce ilgili komisyonlarda görüşülmesi zorunludur' hükümlerine açıkça aykırılık teşkil eder biçimde imar komisyonuna havale edilmeden meclisçe karara bağlanmıştır” dedi.

Açıkça mevzuata aykırı biçimde kabul edildiğinden içeriğine değinmeye gerek duymaksızın askıda bulunan imar planı değişikliğine itiraz ettiklerini ifade eden atar sözlerini şöyle sonlandırdı:

"18 Mart 2020 tarihine kadar askı süreci devam ediyor. Umarız Belediye Meclisi usulsüz kararından geri döner. Haklı itirazımız dikkate alınmadığında yargıya gideceğiz. Bizler çöp tesisini istemiyoruz. Bu konuda da toplayacağımız imzaları dilekçe hazırlayarak Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne vereceğiz. Haklı davamızda Ordu halkını yanımızda görmek istiyoruz.” (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Koronavirüs ve kapitalizm ele ele: Virüsten de korkuyorum işimi kaybetmekten de

SONRAKİ HABER

RTÜK'ün yeni üyesi Okan Konuralp oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...