27 Şubat 2020 18:18
Son Güncellenme Tarihi: 27 Şubat 2020 19:04

Yalova Belediye Başkanı CHP'li Vefa Salman görevden uzaklaştırıldı

İçişleri Bakanlığı, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ı ve tutuklu bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç'i görevden uzaklaştırdı.

Vefa Salman | Fotoğraf: yalova.bel.tr

Paylaş

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve tutuklu bulunana Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırıldı.

Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ve şu an tutuklu olan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç Anayasanın 127'nci maddesinin dördüncü fıkrası ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 47' nci maddesi gereğince geçici bir tedbir olarak İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılmıştır" denildi.

KILIÇDAROĞLU: BU HAKSIZ, HUKUKSUZ KARARI ASLA KABUL ETMİYORUZ

Salman’ın görevden alınmasına tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yalova Belediyesi'ndeki hukuksuzluğu ortaya çıkaran, işlem yapılması için savcılığa başvuran Belediye Başkanımız Vefa Salman'ın görevden alınması, saray iktidarının hukuk anlayışının özetidir. Milletimiz nezdinde hükmü olmayan bu haksız, hukuksuz kararı asla kabul etmiyoruz” dedi.

SALMAN: HERKESİN MAL VARLIĞININ İNCELENMESİNİ İSTİYORUM

KRT’de gazeteci Saygı Öztürk’ün sunduğu canlı yayına katılan Vefa Salman, görevinden uzaklaştımasına dair "Bu yolsuzluk ilk kez 2017’nin haziranında başlıyor. Bunu da ortaya çıkartan biziz. Ben ve başkan yardımcım dahil herkesin mal varlığının incelenmesini istiyorum" dedi.

Salman, yayında "Şimdiye kadar yapılan işlemlerde hukukdan söz etmek söz konusu değil. Siyasallaştırmayı yaşıyoruz. İddialar doğru değil. Bana tebliğ yapılmadı. Ben basından takip ettim. Usulsüzlüğü ortaya çıkartan biziz. Arkadaşlarımız yaptıkları tespiti bana bildirdiler. Ben de talimat verdim; savcılığa suç duyurusunda bulunun diye" ifadelerini kullandı.

Her 6 ayda bir Sayıştay tarafından denetlendiklerini belirten Salman, "Uzman denetçilerin dahi ortaya çıkaramadığı yolsuzluğu bizim arkadaşlarımız ortaya çıkarmış. Ben de bununla ilgili gerekli talimatı vermişim. Bu yolsuzluk ilk kez 2017’nin haziranında başlıyor. Bunu da ortaya çıkartan biziz. Ben ve başkan yardımcım dahil herkesin mal varlığının incelenmesini istiyorum. Bizim boğazımızdan bir gram haram geçirmediler. Ben de çocuklarımın boğazından bir gram haram para geçirmedim" dedi.

Siyaset çarkları döndüğünü söyleyen Salman, "Bu şekilde bir görevden uzaklaştırmanın da Yalova halkına verilmiş bir haksızlık olduğunu, onların iradesine konmuş bir ipotek olduğunu düşünüyorum. 3 kez seçilmenin bedeli olarak görüyorum. Hırsızı biz yakaladık suç mu işledik diye düşünüyorum açıkçası" dedi.

NE OLMUŞTU?

Yalova Belediyesi yetkililerince 6 Şubat'ta Mali Hizmetler Müdürlüğünde çalışan R.E'nin muhasebe kayıtlarında yaptığı usulsüz işlemlerin tespitinin ardından İl Emniyet Müdürlüğüne başvurulmuş, ardından da savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu. Bu sırada kayıplara karışan R.E, Denizli'de yakalanarak Yalova'ya getirilmiş, soruşturma kapsamında Mali Hizmetler Müdürü Ş.R.K. ve çalışanlardan S.Ö. gözaltına alınmıştı.

Olayla ilgisi bulunduğu tespit edilen bir müteahhit de tutuklanmıştı.

​Mahkemeye çıkarılan R.E ve Ş.R.K. de tutuklanmıştı. S.Ö. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç de aynı soruşturma kapsamında 13 Şubat'ta tutuklanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek: Biz yaşamak istiyoruz

SONRAKİ HABER

MESAM 16. Genel Kurulu 28 Mart’ta yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...