25 Şubat 2020 00:35

Kuveyt'te Kovid-19 nedeniyle ulusal bayram kutlamaları ve spor faaliyetleri durdu

Kuveyt, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında ulusal bayram kutlamalarını durdurma kararı aldı. Ülkedeki spor faaliyetleri de iki haftalığına askıya alındı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Kuveyt'te yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında ulusal bayram kutlamaları durduruldu.

Bakanlar Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, "Koronavirüs nedeniyle yeni bir duyuruya kadar ulusal bayram kutlamalarının durdurulması yönünde karar alınmıştır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada virüsün yayılmasını önlemeye yönelik tedbirlere uygun olmayan toplantılardan kaçınılması çağrısında bulunuldu.

Bakanlar Kurulu, ayrıca Sağlık Bakanlığı başkanlığındaki bir heyeti, virüsle ilgili gelişmelerin takip edilmesi ve salgının yayılmasını engellemek için gerekli önlemlerin alınması adına görevlendirdi.

Kuveyt, 1961'de İngiltere'den ayrılarak bağımsızlığını kazanması nedeniyle her yıl 25 Şubat'ı Milli Gün olarak kutlarken, 26 Şubat'ta da Körfez Savaşı sırasında Irak tarafından işgal edilen topraklarının kurtuluşunu anıyor.

SPOR FAALİYETLERİ ASKIYA ALINDI

Öte yandan Kuveyt Futbol Federasyonu da bugünden itibaren iki hafta boyunca spor faaliyetlerinin askıya alındığını duyurdu.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Federasyon Başkanı Ahmed el-Yusuf, söz konusu kararın, kamu yararına Enformasyon ve Gençlik Bakanı Muhammed el-Cebiri'nin talimatları üzerine alındığını belirtti.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı, gün içinde yaptığı açıklamada, İran'ın Meşhed kentinden gelen 3 kişide yeni tip koronavirüs tespit edildiğini açıklamıştı. Kuveyt'in yanı sıra Körfez ülkelerinden Umman ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde de koronavirüs vakaları görülmüştü.

İran'da ise Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 12'ye, vaka sayısının da 47'ye yükseldiği bildirilmişti. (Kuveyt/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AYM, Dilan Kortak başvurusunda gerekçeli kararını açıkladı: Yaşam hakkı ihlal edildi

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...