20 Şubat 2020 11:35

Öğrencinin derdi karnını doyurmak

Dışarıda sağlıklı besin tüketmek bir öğrencinin bütçesini fazlasıyla aşan bir durum olarak karşımızda duruyor.

Paylaş

KYK Erkek Yurdundan bir öğrenci

Kayseri

Kaldığım yurt uzun seneler önce yapılmış KYK’nın ilk yurtlarından biri. Önceki dönemlerde burada kalan arkadaşlarımız ile sohbet ettiğimizde bahsettikleri sorunların hala çözülememiş olduğunu görüyoruz. Hatta bu sorunlara çözüm bulunamadığı gibi sorunların giderek arttığını da söyleyebiliriz.

SAĞLIKLI BESLENEMİYORUZ

Bu sorunların en başını yemeklerin sağlıklı olmaması sorunu çekiyor. Aslında benim kaldığım yurt ilk yurtlardan biri olduğu için biraz daha oturmuş bir sistemi var. KYK’ya bağlı diğer yurtlarda olduğu gibi en azından yemek soğuk çıkmıyor. Diğer yurtlarda yemeği özel bir şirket dışarıda pişirip getirdiği için, yemek öğrencinin önüne geldiğinde tamamen soğumuş oluyor. Soğuk olması başlı başına bir problem iken yemeğin doyurucu olmaması ve yeterli besin değerine sahip olmaması da cabası. Bunun dışında yemekhanede öğünlerin tutarı 9,5 TL fakat belirlenen bu tutar alternatif olarak çıkan ev yemeklerini doyuracak kadar almaya yetmiyor. Yani çıkan ev yemeklerinden doyurucu bir porsiyon yiyebilmek için fazladan para vermek gerekiyor. Bu da birçok öğrencinin tercih edemediği bir durum oluyor. Dışarıda da sağlıklı besin tüketmek ise bir öğrencinin bütçesini fazlasıyla aşan bir durum olarak karşımızda duruyor.

HİÇBİR ŞEY YEMEMEKTEN İYİDİR

Yurtta öğün sayısının iki olması sebebi ile öğle yemeği verilmiyor. Bu durumda birçok arkadaşımız en az üç öğün yemek yemesi gerekirken iki öğün ile sınırlı kalıyor. Çünkü öğle yemeğini nerede yiyeceği konusunda seçeneklerimiz kısıtlı. Ya 10-15 lira verip tavuk döner yiyebiliriz ya da okulun yemekhanesinde düşük ücretle olsa bile soğuk ve doyurucu olmayan yemeği yiyebiliriz. Okulun yemekhanesini tercih etmemizin sebebi ise “hiçbir şey yememekten iyidir” düşüncesinden kaynaklanıyor. Ancak bu sorun karşısında memleketlerinden yardım isteyen ve konserve, kuru meyve gibi gıdalar ile öğle yemeğini halletmeye çalışan öğrenci sayısı da az değil. Sonuç olarak tüm bunları düşündüğümüzde ise insanın aklına şu soru gelmiyor değil. Acaba KYK bu kötü koşullara karşı bizleri özel yurtlara ve sayısı giderek artan rezidanslara mı gitmemize ve oralarda kalmamıza mı teşvik ediyor?  

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kim için bilim?

SONRAKİ HABER

Halk hareketlerine öğrenci merceği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa