16 Şubat 2020 18:55

İmamoğlu'dan Gezi davasında yargılananlara destek: Yanlarındayım

Ekrem İmamoğlu: Ne kadar yargı gibi gözükse de yargısız infaz gibi. Tayfun Kahraman ve diğer arkadaşların yanındayım.

Fotoğraf: İBB

Paylaş

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Taksim Meydanı’nda kurulan ve dün hizmete açılan “Geçici Sergi Platformu”nu ziyaret etti.

Taksim Meydanı’nın, Gezi Parkı ile ilgili süreçle hatırlandığını vurgulayan İmamoğlu, “Özellikle benim yol arkadaşım Tayfun Kahraman arkadaşım da o sürecin önemli isimlerindendi. Ne acıdır ki, böyle özgür alanların güzelleşmesi mücadele eden insanlar, böyle kısır işlerle bugün yargılanan insanlar, onlarca yıl mahkumiyet talep edilen insanlar… Biz buna da karşıyız. Ne kadar yargı gibi gözükse de yargısız infaz gibi. Tayfun Bey ve diğer arkadaşların yanındayım” dedi.

İmamoğlu, şunları söyledi:

“YARGISIZ İNFAZ GİBİ…”

“Taksim Meydanı, son dönemde Gezi Parkı ile ilgili süreci de hatırlatıyor. Toplumun, gençlerin tepkisini hatırlatıyor. Ve o süreçte ben de defalarca buraya geldim. İnsanlar; aslında bir özgür alanın, özgün alanın, ‘Ben yaptım değiştiriyorum’ anlayışı ile değil, toplumun uzlaşıyla bir süreç yönetimini talep etmişti. Özellikle benim yol arkadaşım Tayfun Kahraman arkadaşım da o sürecin önemli isimlerindendi. Şehir Plancıları Odası’nın İstanbul Şube Başkanlığı’nı yapıyor, sürece hizmet ediyor, devletin en üst seviyedeki insanlarıyla bu süreci sulh içerisinde çözüme kavuşturma konusunda fedakarlık yapan bir kardeşimdi. Biz o zamandan da tanışıyorduk. Sonra Beylikdüzü Belediyesi’nde bizim danışmanlığımızı yaptı sürece katkısı olan, iyi bir şehir plancısı olarak. O dönemde Sayın Cumhurbaşkanı olsun, diğer bakanlarla olsun yan yana oturup süreci çözme konusunda fedakarca o dönemin bakanları ile çalışmış bir arkadaşım. Ne acıdır ki, böyle özgür alanların güzelleşmesi mücadele eden insanlar, böyle kısır işlerle bugün yargılanan insanlar, onlarca yıl mahkumiyet talep edilen insanlar… Biz buna da karşıyız. Bu yargısız infaz gibi aslında. Ne kadar yargı gibi gözükse de yargısız infaz gibi. Tayfun Bey ve diğer arkadaşların yanındayım. Bu bağlamda Taksim’in bu tarz maneviyatı ve bizdeki hissiyatları var.”

“ORTAK AKIL, ORTAK AKIL, ORTAK AKIL…”

“Göreceksiniz burada yapacağımız yarışma teknik insanların katkısı, akademisyenlerin katkısı,toplumun öngörüleri çok güzel bir şekli önümüze koyacak. İnanıyorum buna. Ben bunun tılsımına, bu kentin insan kaynağına inanıyorum. Biz, onun peşindeyiz. Bu güzellik Taksim’e, Üsküdar’a Kadıköy’e Eminönü’ne Bakırköy Özgürlük Meydanı’na, Bağcılar Meydaın’na, Esenler Meydanı’na, Ümraniye’ye, Beylikdüzü’ne yansısın istiyoruz. Hep beraber bunu başaracağız, ortak akıl, ortak akıl, ortak akıl… Bakın içinde hiçbir siyasi tarafgirlik yok. İçinde herkes var. Tabiri caiz ise soframızı hep birlikte paylaşalım istiyoruz. Beraber ürünleri oraya koyalım istiyoruz. İnşallah onu birlikte başaracağız.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP Ankara Kongresi'nde delege Tevfik Koçak'ın cinsiyetçi söylemi tepki çekti

SONRAKİ HABER

Dersim'de kaybolan Gülistan Doku'dan 43 gündür haber alınamıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...