12 Şubat 2020 13:07

Adana'da yağış ve sıcak mağduru çiftçiyi şimdi de don vurdu

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana'da son 3 gündür çok etkili olan soğuk havalar ve don nedeniyle çok sayıda üreticinin mağdur olduğunu belirtti.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, Adana'da son 3 gündür çok etkili olan soğuk havalar ve zirai don nedeniyle mağdur olan üreticilerin kredi borçlarının faizsiz ertelenmesini ve zararlarının karşılanmasını istedi.

"ÖNCE SICAK VE YAĞIŞ, ŞİMDİ DE DON MAĞDUR ETTİ"

Adana genelinde özellikle 9, 10 ve 11 Şubat'ta çok etkili olan soğuk hava ve don felaketi nedeniyle narenciye ve meyve ağaçlarıyla küçük fidanlar, patates başta olmak üzere çeşitli sebze ve karpuz ekili alanların zarar gördüğünü belirten Ayhan Barut, "Kentimizde aralıksız 3 gün süreyle etkili olan, gece saatlerinde sıfırın altında 5 dereceye kadar varan soğuk havalarla birlikte don olayı yaşandı. Bahar ve yaz aylarında aşırı sıcakların, geçtiğimiz günlerde ise aşırı yağışların mağdur ettiği çiftçimiz soğuk ve don nedeniyle yine perişan oldu, büyük zarar gördü" dedi.

"DERHAL TESPİT YAPILIP ZARARLAR KARŞILANSIN"

CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, Türkiye'nin en önemli tarım alanlarından birisi olan Adana'da üreticilerin artan maliyetlerin yanı sıra sürekli olarak sıcak, poyraz, yağış ve zirai don nedeniyle mağdur olduğuna dikkat çekti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'yi sürekli olarak Adana'ya çağırdıklarını, zarar gören üreticilerin halini görmesini istediklerini belirten Barut, bu taleplerine yanıt alamadıklarını anlattı.

Baruş konuşmasına şöyle devam etti:

“Kentimizin afet bölgesi ilan edilmesini, acil zarar tespit çalışması yapılmasını ve karşılanmasını, üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan kredi borçlarının faizsiz en az 2 yıl süreyle ertelenmesini talep ediyoruz. Destekleme primlerinin erken ödenmesini, ilgili kuruluşların ivedilikle mağdur çiftçinin yaralarını sarmasını istiyoruz." (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Where does the Confederation of Turkish Trade Unions’ research on Syrians fall silent?

SONRAKİ HABER

Rize'de bir kişi koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...