08 Ocak 2020 23:36

Iraklı gençten anlamlı mesaj: Rahatsız ediyorsak biz gidelim!

Iraklı genç: İran, ABD’nin Irak’tan gitmesini istiyor. Ve ABD İran’ın Irak’tan gitmesini. Biz Iraklıların gitmesine ne dersiniz? Korkarım onları rahatsız ediyoruz!

Fotoğraf: Twitter

Paylaş

ABD ile İran arasındaki bölgesel hakimiyet geriliminin çatışma sahasının Irak olması, Iraklıların da tepkisini çekiyor. Irak Meclisi önceki gün ülkedeki ABD askerlerinin ülke dışına çıkarılması kararı almıştı. ABD’li yetkilerden de bugüne kadar sıklıkla İran’ın Irak siyasi üzerindeki etkisini hedef alan açıklama ve girişimler gündeme geliyordu. 

ABD’nin, Irak’taki Haşdi Şabi’ye bağlı Hizbullah Tugayları üslerini vurması ve ardından ABD Büyükelçiliğine yönelik protestolar gerekçesiyle İranlı Komutan Kasım Süleymani’yi Bağdat’ta suikastla öldürmesi, ardından İran’ın ABD askerlerinin bulunduğu Irak üslerini çok sayıda füzeyle vurması ülkeyi savaş alanına çevirdi. 

Tüm bu gelişmeler sürerken dün sosyal medyada bir Iraklının Irak’taki halk protestoları sırasında çekildiği tahmin edilen bir fotoğrafı yoğun paylaşım aldı. Bölgede çalışan gazeteciler de fotoğrafı paylaşanlar arasındaydı. Kaynağı ve zamanına dair bilgi bulunmayan fotoğrafta, Iraklı olduğu belirtilen gencin tuttuğu dövizde şu sözlerin yazıldığı aktarıldı: “İran, ABD’nin Irak’tan gitmesini istiyor. Ve ABD İran’ın Irak’tan gitmesini. Biz Iraklıların gitmesine ne dersiniz? Korkarım onları rahatsız ediyoruz!” (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kapitalizmin ruh emicilerine karşı: Expecto patronum! *

SONRAKİ HABER

Uluslararası Adalet Divanı’ndan Arakan kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...