27 Aralık 2019 14:58

‘Çocuk istismarına af yasası’na karşı harekete geçtiler

CHP milletvekilleri ocak ayında Meclis gündemine geleceği belirtilen çocuk istismarına af yasasına karşı, çocuk ve kadın örgütleri temsilcileri ile bir araya geldi.

Fotoğraf: Ekmek ve Gül

Paylaş

Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu temsilcileri, çocuk istismarcılarına af getirecek tasarının Ocak ayında Meclis gündemine geleceğine dair basına yansıyan haberler üzerine CHP milletvekilleri, çocuk örgütleri temsilcileri ve meslek örgütleriyle bir araya geldi.

Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu, CHP Genel Merkezinde Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Derneği, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatri Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Psikologlar Derneği, Çocuğa Karşı Şiddeti Önlemek için Ortaklık Ağı ve Ankara Barosu Gelincik Merkezi temsilcileriyle CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ve CHP Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse ile görüştü.

YASA TASARISINA KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE KARARI

Toplantıda AKP’nin 2016’dan beri çocuk cinsel istismarcılarına af getirmeye çalıştığı, af meselesinin sürekli gündeme getirilerek çocuk yaşta, erken ve zorla evliliklerin meşrulaştırılmaya ve teşvik edilmeye çalışıldığı üzerinde duruldu.

2016 yılında Türk Ceza Kanunu’nun çocuklara yönelik cinsel istismar suçunu düzenleyen 103. maddesine de 15 olan rıza yaşını aşındırmak üzere 12 yaş kademelendirmesi getirildiği belirtildi. Çocuk yaşta istismar edilen kadınların, ileriki yaşlarda da şiddet döngüsü içerisinde yaşadıklarının altı çizildi.

CHP’li milletvekilleri çocuk istismarının ve evliliklerinin önünü açacak böyle bir affın Meclisten geçmemesi için ellerinden gelen desteği vereceklerini belirtirken toplantıda, var olduğu söylenen mağduriyetlerin giderilmesi için istismar edilen kız çocuklarının devlet tarafından sosyo-ekonomik tedbirlerle desteklenmesi gerektiğinin altı çizildi.

18 yaşın altındaki tüm evliliklerin çocuk evliliği olduğu ve engellenmesi için gerekli yasal ve politik önlemlerin bir an evvel alınması gerektiğinin üzerinde durulan toplantıda kadın ve çocuk hakları dernekleri ile meslek örgütleri çocuk istismarının yasal olarak affedilebilir olduğu görüşünü yerleştirecek bu yasa tasarısına karşı birlikte mücadele edeceklerini söylediler ve ortak bir eylem planı oluşturdular.

6 OCAK’TA BASIN AÇIKLAMASI YAPACAKLAR

CHP milletvekilleri çocuk istismarının affedilmesine karşı duracaklarını ve kadın örgütleri, çocuk hakları örgütleri ve meslek örgütlerinin konuyla ilgili tüm çalışmalarına destek vereceklerini belirtti.

Toplantıda kadın örgütleri, çocuk hakları örgütleri ve meslek örgütleri Meclis açılmadan bir gün önce, 6 Ocak Pazartesi günü saat 11:00’de tüm Türkiye’de eş zamanlı bir basın açıklaması yaparak söz konusu af tasarısına karşı tepkilerini kamuoyuna duyurma kararı aldı. (EKMEK VE GÜL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP İzmir İl Örgütü 29 Aralık’ta kongreye gidecek

SONRAKİ HABER

Merkel Türkiye'de | Erdoğan: Libya'daki kaos tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...