12 Nisan 2011 10:21

Urfa’da liste ve aşiret savaşları

URFA’da AKP ve CHP listelerinde kendilerine yer bulamayan Bucak, İzol, Şeyhanlar, Öncel gibi aşiretler listelere tepkili. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adayları İbrahim Binici ve İbrahim Ayhan’a ise muhtarlardan destek geldi.BDP Urfa İl Eş Başkan Vekili Müslüm Kaplan, “Son bir kaç saat içinde bizi arayan 8 merkez ma

Urfa’da liste ve aşiret savaşları

Paylaş

URFA’da AKP ve CHP listelerinde kendilerine yer bulamayan Bucak, İzol, Şeyhanlar, Öncel gibi aşiretler listelere tepkili. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku adayları İbrahim Binici ve İbrahim Ayhan’a ise muhtarlardan destek geldi.

BDP Urfa İl Eş Başkan Vekili Müslüm Kaplan, “Son bir kaç saat içinde bizi arayan 8 merkez mahalle muhtarı, önceki dönem AKP’ye çalıştıklarını ancak bu sefer bağımsız adayları destekleyeceklerini belirttiler. Adaylarımıza büyük bir teveccüh olduğunu görüyoruz” dedi.

AKP KAYNIYOR

Urfa’da daha çok aşiret yapısına dayanarak vekil çıkaran diğer partilerin aday adayları ise hayal kırıklığına uğradı. Özelikle AKP’nin adaylarının açıklanması ilde şok etkisi yarattı. Devlet Bakanı Faruk Çelik’i ilk sıraya yerleştiren AKP, eski Kürt vekillerden sadece 2 tanesine arka sıralarda yer verdi. 8 ve 9. sıraya Eski Vekilleri Emin Önen ve Yahya Akman’ı yerleştiren AKP, İzol, Öncel, Bucak, Şeyhanlı aşiretlerinden aday göstermedi. Son iki dönemi AKP olmak üzere 4 dönemdir milletvekilliği yapan Zülfikar İzol aday gösterilmemesi üzerine bağımsız aday oldu. İzol’un, dün TBMM’ye ulaşan istifa dilekçesinde, “Üyesi ve kurucu üyesi bulunduğum Adalet ve Kalkınma Partisi’nden gördüğüm lüzum üzerine istifa ediyorum” ifadesine yer verildi. YSK’ya önceki gün sunulan aday listesinde ismi yer almayan İzol, noter onaylı istifa dilekçesini TBMM Başkanlığı ve AKP Grubu’na dün ulaştırdı. İzol’un Şanlıurfa’dan bağımsız milletvekili adaylığı için başvurduğu belirtildi.  

Geçen dönem bağımsız olarak seçimlere giren ve geçtiğimiz seçimlerde ‘şaibeyle’ gündeme gelen Seydi Eyyüboğlu ise AKP’nin 2. sıra adayı. Yine Siverek’in bir çok köyünde ‘şeyh’ olarak adlandırılan Cenap Gürpınar AKP’nin tüzüğü gereği 3. kez vekil olma şansını kaybedince oğlu Kasım Gürpınar’ı 3. sıraya yerleştirdi. İldeki büyük ailelerden Öncel ailesinden de AKP aday adaylarını eleyerek, İSMAR Marketler Zinciri Sahibi Mehmet Akyürek’i 4. sıraya aldı. Saldırıya uğrayan ve Başbakan Erdoğan’ın hastanede ziyaret ettiği Sanatçı İbrahim Tatlıses’te AKP listelerinden gösterilmeyince Urfa’dan bağımsız aday oldu.

CHP’DE İSTİFALAR

CHP Şanlıurfa il ve ilçe teşkilatları istifa etti. CHP Şanlıurfa İl Başkanı Vedat Melik, açıklanan milletvekili listesinin kendilerinin beklentilerine cevap vermediğini belirterek, il ve ilçe teşkilatı olarak istifa ettiklerini açıkladı. Bir süre önce kendilerinden görüş isteyen genel merkezin, açıkladığı listede görüşlerine yer vermediğini söyleyen Melik, “Biz karşılaştığımız durumu güvensizlik olarak algıladık ve böyle bir karar aldık.” dedi. Listeye tepki göstererek partisinden istifa eden CHP’li Kısas Belde Belediye Başkanı Ali Ersöz ise daha sonra istifasını geri çekti. CHP Hatay İl Başkanı Murat Hayzaran da, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Hayzaran, yazılı açıklamasında, üye olarak katkılarını sürdüreceğini bildirdi. (URFA)

ÖNCEKİ HABER

Milli savunma Bakanlığı’ndan ‘Cihaner’ açıklaması

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım, Kadir Mısıroğlu ve Ali Erbaş sorularını geri çevirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa