16 Aralık 2019 08:59

Irak'ta hükümet karşıtı gösterilerde 48 kişi kayboldu

Irak’ta hükümet protestolarının başladığı günden bu yana 48 kişinin kaybolduğu ya da kaçırıldığı açıklandı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Haklar Komiserliği, ülkede gösterilerin başlamasından bu yana 48 kişinin kaybolduğunu veya kaçırıldığını duyurdu. Komiserlik üyesi Ali Beyyati yaptığı yazılı açıklamada, “Komiserlik, şu ana kadar gösteriye katılanlardan 48'inin kaybolduğu veya kaçırıldığına dair şikayet aldı” ifadesini kullandı.

Kayıpları endişelendirici bulduğunu söyleyen Beyyati, çetelerin kadınlar da dahil birçok sivili sistematik olarak hedef aldığını öne sürdü.

Beyyati, kayıplardan ötürü hükümetin sorumlu olduğunu ifade etti, bu konuda ciddi bir soruşturma yürütme, failleri bulma ve mahkemeye sevk etme çağrısında bulundu.

IRAK'TAKİ HÜKÜMET KARŞITI GÖSTERİLER

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliğinin 4 Aralık'ta yaptığı açıklamaya göre, ülkede işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla 1 Ekim'de başlayan gösterilerde en az 460 kişi öldü, 19 bin kişi yaralandı.

Başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kesimlerdeki kentlerde devam eden gösteriler sırasında İran'ın ülkedeki nüfuzuna yönelik tepkiler de dile getiriliyor.

Eylemler sırasında çok kez kimliği belirsiz kişiler tarafından halkın üstüne ateş açılmış ve ölümler yaşanmıştı. Yine protestoları haber yapan gazeteciler de bu gruplar tarafından hedef alınmıştı.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, hükümet karşıtı gösteriler nedeniyle 29 Kasım'da istifa etmek zorunda kalmıştı. (Bağdat/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sudan'ın eski cumhurbaşkanı Ömer el Beşir'in idam cezası alabileceği gündemde

SONRAKİ HABER

HDP’nin deprem komisyonu kurulması önerisi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa