13 Aralık 2019 14:58

Almanya'da Galeria Kaufhof çalışanları uyarı grevine çıktı

Galeria Kaufhof da parekende satış mağazası çalışanları Almanya genelinde uyarı grevine çıktı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Ali Çarman
Stuttgart

Galeria Kaufhof da çalışanlar Almanya genelinde yaklaşık 68 şubede uyarı grevine çıktı. Sömürü ve çalışma koşullarının ağır olduğu iş kollarından biri olan parekende satış mağazalarında çalışma koşulları nedeniyle çalışanların bir araya gelmeleri de zor.

Çalışanlar dün sabah saat 8'den itibaren Stuttgart merkezinde bulunan iki mağazanın camlarına "Bugün uyarı grevindeyiz" afişleri asarak nöbet tutmaya başladı. Emekçiler neden uyarı grevine çıktıklarını anlatan el ilanlarını dağıttı. Alışveriş için mağazaya gelenlerin önemli bir kesimi içeri dahi girmeden geri döndü.

Stuttgart tren istasyonu karşısındaki Galeria Kaufhof önünde toplanan 50 kişi hep birlikte "Bugün iş günü değil, grev günü" diye sloganlar attı.

Ver.di Stuttgart Şube Başkanı Cuno Hagele, Noel baba elbiseleri giyerek grevcilere süprizler yaptı. Daha sonra peş peşe dizilen çalışanlar şehir merkezinde bulunan sendika binasına doğru yürüyüş gerçekleştirdi.

Sendika binasındaki toplantıya 150 kişi katıldı. Burada yapılan konuşmalarda patronların ciddi önerilerle görüşme masasına oturmadıkları belirtildi ve bu nedenle baskı ve eylemlerin artarak devam edeceği dile getirildi.

Bilgilendirme toplantısının ardından saat 12'de yürüyüş başladı. Dayanışma için gelenlerle birlikte 200 kişinin katıldığı yürüyüş Eberhardtstr.de bulunan Kaufhof önünde yapılan mitingle son buldu.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ulaştırma Bakanı’ndan açıklama: Çorlu tren katliamı 'risksiz bölgede' olmuş

SONRAKİ HABER

Sanayi üretim endeksi aylık bazda yüzde 0,9 azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...