Şule Çet davasında Çağatay Aksu'ya müebbet, Berk Akand'a 18 yıl hapis

Şule Çet'in şüpheli ölümüne ilişkin davanın 6. duruşmasında mahkeme heyeti, Çağatay Aksu'ya müebbet ile 12 yıl 6 ay, Berk Akand'a da 18 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

04 Aralık 2019 09:03
Son Güncellenme Tarihi: 04 Aralık 2019 13:29
Paylaş

Burcu YILDIRIM
Ankara

Ankara’da Yelken Plaza’nın 20. katından düştüğü iddia edilen, şüpheli ölümü ile kamuoyunun gündeminde yer alan Üniversite Öğrencisi Şule Çet davasının 6. duruşmasında karar açıklandı. Savunmalarını yaparken Şule Çet için düzenlenen kampanyaları hedef gösteren sanıklardan Çağatay Aksu müebbet hapis ve 12 yıl 6 ay hapis cezası, sanık Berk Akand ise 18 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Şule Çet’inAvukatı Umur Yıldırım, verilen ceza indirimleri nedeniyle kararı istinafa taşıyacaklarını açıkladı ve “Bu dava 1 yıldır süren bir adalet mücadelesiydi. Karar içimize su serpti ama takdir indirimini doğru bulmuyoruz” dedi.

‘ŞULE İÇİN ADALET HEPİMİZ İÇİN ADALET’

Şule Çet davasının 6. duruşması Ankara Adliyesi 31. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma öncesi bir kez daha “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganıyla Adliye önünde bir araya gelen kadınlar, sanıkların gerektiği cezayı almasını ve adaletin sağlanmasını istedi. “Şule için adalet hepimiz için adalet demektir” diyen kadınlar, kadın cinayeti davalarındaki adaletsizliğe ve sanıkların cezalandırıldığı davaların da kadınların mücadelesi sayesinde olduğuna dikkat çekti.

Açıklamanın ardından kadınlar, Şule Çet davası için açılan iki salonu da tamamen doldurdu. 5. duruşmadan daha kalabalık geçen duruşmada Şule Çet’in ağabeyi Şenol Çet ve babası İsmail Çet sanıklardan şikayetlerini yineledi.

SANIKLAR SOSYAL MEDYAYI HEDEF GÖSTERDİ

Bir önceki duruşmada savcının açıkladığı mütalaaya karşı bu duruşmada savunmalarını yapan sanıklar ve avukatlarının Şule Çet için 1 yıldır süren sosyal medya kampanyalarını ve kadınların eylemlerini hedef göstermeleri dikkat çekti.

Hakkındaki suçlamaları reddeden sanık Çağatay Aksu şöyle konuştu: “Şule’ye tecavüz etmedim, cinsel ilişkiye girmedim. Sahte otopsi raporları ile bizi suçladılar. Yalan sosyal medya haberleri ile tutuklanmak zorunda kaldık. Sosyal medyada halk galeyana getirildi. Medya baskısı var diye bir insanı müebbet yatıramazsınız. Şule’nin hakkı var da benim yok mu? Ben sizin vicdanınıza çok güveniyorum. Beraatimi talep ediyorum” dedi.Sanık Berk Akand ise “Ben bu davada bir size bir savcıya yardım ettim. Kendime bile yardım etmedim” diyerek suçsuz olduğunu ileri sürdü.

SANIK AVUKATI ŞULE’Yİ ‘DİRENMEMEKLE’ SUÇLADI

Sanık Çağatay Aksu’nun Avukatı Levent Ekmen ise önceki duruşmalarda olduğu gibi Şule Çet’i suçladı ve şu ifadeleri kullandı: “Delillerin yok sayıldığı, olan delillerin de zorlamayla oluştuğu görülüyor. Mütalaa ve dosya ihtimallerden ibaret. Raporlar Şule’nin cinsel saldırıya uğradığını doğrulamıyor. Bu kızın cep telefonu bütün olay sırasında yanında. Nasıl alıkoyma oluyor bu? Tek kişinin Şule’yi pencereden atması mümkün değil, üstelik parmak izi de yok. Bir insan nasıl direnmez, kurbanlık koyunlar bile kaçmaya çalışıyor. Cinayet de cinsel suç da bu şekilde işlenmez. Kurgularla bir insana ceza verilmez. Masumiyet karinesi de göz önüne alınarak kesin somut delillerle vicdanlarına göre mahkeme karar verir. Ne tecavüz ne alıkoyma ne de cinayete ait delil var.” Ekmen, “Delil yetersizliğinden değil, bu suç oluşmadığı için beraat talep ediyoruz. Zaten ortada suça ait delil de yok” diyerek tahliye talep etti.

BERK AKAND’IN AVUKATI DA KAMUOYU BASKISINI HEDEF GÖSTERDİ

Sanık Berk Akand’ınAvukatı Paşa Büyükkayaer de “Medya, kamuoyu baskısı var” diyerek başladığı konuşmasında Şule Çet’in arkadaşlarının “Yalan yanlış konuştuğunu” iddia etti. Büyükkayaer, Berk Akand’ın yargılanmasının tamamen kamuoyu baskısından olduğunu iddia ederek müvekkilinin beraatini istedi. Sanık Berk Akand’ın diğer avukatı İskender Fatih Balkış da aynı suçlamayı tekrarlayarak “Sosyal medya baskısıyla 20’li yaşlardaki cadı avcılarına bu çocuklar teslim edilecekse hukukumuz da yargımız da geriye gitmeye devam eder” dedi.

KARAR AÇIKLANDI

Savunmaların ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme, sanık Çağatay Aksu’ya cinayet suçundan müebbet hapis, cinsel saldırı suçundan 10 yıl, zorla alıkoyma suçundan da 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi.Sanık Berk Akand hakkında ise Çağatay Aksu’nun yanında yer aldığı anlaşıldığından, Çağatay Aksu’ya tüm suçlarda yardım etmek suçundan toplam 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Mahkeme başkanı kararı oy çokluğuyla aldıklarını açıkladı.Karar, mahkeme salonunda “Yaşasın kadın dayanışması” sloganları ve alkışlarla karşılandı.

‘İSTİNAFA GİDECEĞİZ’

Kararın ardından Adliye önünde açıklama yapan Şule Çet’inAvukatı Umur Yıldırım, mahkemenin verdiği kararı olumlu bulduklarını ancak takdir indirimi uygulanmasının uygun olmadığını belirterek kararı istinafa taşıyacaklarını söyledi. Yıldırım, mahkeme heyetinin kararında Çağatay Aksu’nun öldürme suçunu kasten işlediği için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığını ancak takdir indirimi ile cezanın müebbet hapse çevrildiğini, Berk Akand’a da ceza indirimi uygulandığını söyledi.Yıldırım şöyle konuştu: “Bu, 1 yıldır süren bir adalet mücadelesiydi. Biz burada baro başkanlarıyla, kitle örgütleriyle, çocuğu olan olmayan, yaşlı genç herkesle birlikte mücadele ettik. Mahkemenin verdiği karar bizim için buruk bir sevinç oldu. Ama bir babanın acısı var. O acıya bir nebze olsun su serpti bu karar. Ancak takdir indirimi uygulanmasını doğru bulmuyoruz. Bu nedenle kararı istinafa taşıyacağız.”

KADINLAR: YALNIZ DEĞİLİZ

Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlar da “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedi. Platform adına konuşan Aysun Gençtanır, kararı kadın dayanışmasının ve mücadelesinin sonucu olarak değerlendirirken “Mücadelemiz ile bir kadının daha eksilmesine izin vermeyeceğiz” dedi. Tüm kadınlara mücadele çağrısı yapan Gençtanır “Yalnız değiliz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ordu'da kadın cinayeti: 20 yaşındaki Ceren Özdemir bıçaklanarak öldürüldü

SONRAKİ HABER

Üsküdar Belediyesindeki yolsuzluk iddialarının araştırılması reddedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...