01 Aralık 2019 17:46

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli'den erken seçim çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli: Bu iktidar gidene kadar 7-24 ayaktayız. İktidarı tarihin çöplüğüne süpürene kadar bize durmak yok.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Partisinin Dersim İl Kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli erken seçim çağrısını yineledi. 

Hakların Demokratik Partisi (HDP), Dersim İl Örgütü, 3’üncü Olağan Kongresini gerçekleştirdi. “Umut ve cesaretle örgütlenelim faşizmi yenelim” şiarıyla Dersim Düğün Salon’unda yapılan kongreye HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP Milletvekilleri Alican Önlü, Semra Güzel, Murat Çepni, Kemal Pekgöz, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, yerlerine kayyum atanan Akpazar belde Belediyesi Eş başkanları Orhan Çelebi ile Songül Doğan, CHP Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan katıldı. 

Eş Genel Başkan Sezai Temelli, Alevi evlerinin işaretlenmesiyle ilgili olarak, “İktidar yapılan işaretlemelere tepki gösteriyor. Yine şov peşinde, bunu yapanlar cezalandırılacakmış. Bunu yapanları cezalandırmak Alevi sorununu çözmez. Alevi sorunu siyasetle çözülmesi gerekiyor. Ancak Alevileri yok sayan bir zihniyet var karşımızda. 17 yıldır hiçbir sorunu çözmediği gibi bu sorunları da büyütüyor. Yine en büyük sorunlardan biri Kürt sorunudur. Kürt sorunun çözümünü nerden geçtiğini defalarca daha önce söyledik. Kürt sorunu küresel bir meseledir. Çözümü de İmralı Adası'nda. Gelin hep birlikte demokratik çözüm için bir yol açalım" diye belirtti. 

ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI YAPTI

Çökmüş ve çürümüş zihniyete karşı erken seçimi istediklerini yineleyen Temelli, “Bu iktidardan kurtulma zamanıdır. Bu iktidar ülkeye her gün yeni bir kötülük ekliyor. Meclise getirilen bütçe yoksulluktur. Halka getirebilecek hiçbir yararı yoktur. Sadece kendi müteahhitleri ve silah tüccarlarına yararı vardır. O nedenle adaletli ve demokratik bir Türkiye için bu erken seçimi istiyoruz. Bu iktidar gidene kadar 7-24 ayaktayız. İktidarı tarihin çöplüğüne süpürene kadar bize durmak yok” diye konuşmasını tamamladı. 

Konuşma sırasında sık sık yaşanan elektrik kesintilerini tepki gösteren Temelli, “Böyle sesimizi kısacaklarını sayıyorlar. Bu hakikatin sesidir. Mikrofon olsa da olmasa da konuşmaya devam edeceğiz” dedi.

Ardından faaliyet raporu okunarak yeni yönetim belirlendi. HDP’nin Dersim il eş başkanları İbrahim Kasun ile Nurşat Yeşil oldu. (Dersim/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Asgari ücretli işçiler: Ek iş olmasa aç kalacağız

SONRAKİ HABER

Rabia Naz Komisyonu uzmanları dinledi: Yüksekten atlama kesinlikle olamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa