30 Kasım 2019 18:21

"Bir şeyin yok" denilen tutukluya kanser teşhisi konuldu

Doktorların ‘bir şeyin yok’ diyerek cezaevine gönderdiği hasta tutuklu Cihat Özdemir’e kanser teşhisi konuldu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi eyleminde, boynunda nodül tespit edilmesine rağmen doktorların ‘bir şeyin yok’ diyerek cezaevine gönderdiği Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta tutuklu Cihat Özdemir’e kanser teşhisi konulduğu belirtildi.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 273’uncu haftasından İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube önünde bir araya geldi. Bu haftaki eylemde Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Cihat Özdemir’in sağlık durumuna dikkat çekildi.

İnisiyatif adına açıklama yapan İHD Ankara Şube üyesi Betül Koca, 19 yıldır cezaevinde olan Özdemir’in kalbinde mitral yetmezlik ve çarpıntı olduğunu belirtti. Koca, “Özdemir’in ayrıca sağ böbreğinde kist var. Pankreası çalışmadığından sindirim bozukluğu yaşıyor. Midesinde kronik gastrit be kronik duodenitis var. Hastalıkları nedeni ile Kırıkkale ve İstanbul Adli Tıp Kurumuna sevkleri yapılmış. Ancak rapora hastalıkları ne tam ne de doğru yazılmıştır. Sol el bileği platinli olmasına ve düz olarak bükülememesine rağmen ‘işlevi tam’ olarak yazılmıştır” bilgilerini paylaştı.  

BİR ŞEYİN YOK DENİLEN TUTUKLU KANSER ÇIKTI

Özdemir’e 15 Temmuz 2018’de Kırıkkale Tıp Fakültesi’nde boynunda nodül tespit edildiğini ifade eden Koca, şunları aktardı: “Buradan Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’ne sevki yapılmış ancak burada kendisine bir şeyin yok denilerek geri gönderilmiş. Ardından Tıp Fakültesi Endokrin bölümüne sevkini istemiştir. Tıp Fakültesinde gittiğinde burada nodül tespit edilmiş. Aynı hastanede 1 Ekim’de verilen patoloji raporuna göre tiroid kanseri teşhisi konulmuş ve acil olarak ameliyat olması önerilmiştir. 17 Kasım 2019’da tedavisinin yapılması ve ameliyat edilmek üzere Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirilmiştir. Tedavisi bitene kadar Sincan 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevine götürülmüştür ve bu cezaevinde kalmaktadır.”

"SORUMLULAR HAKKINDA GEREKLİ GİRİŞİMLER YAPILSIN"

Özdemir’in kendilerine gönderdiği mektupta, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesinde muayene ve tetkiklerinin yapılmamasından dolayı kanserin tehlikeli bir evreye girdiğini ifade ettiğini söyleyen Koca, “Gerekli tetkikler yapılsaydı erken teşhisin olacak, tedavisi daha kolaylaşacaktı. Özdemir ayrıca mektubunda sorumlular hakkında gerekli girişimlerde bulunulması konusunda da destek talep ediyor” şeklinde konuştu. 

"ÖZDEMİR SERBEST BIRAKILSIN"

Özdemir’in hastalığının bu kadar tehlikeli duruma getirilmesinin kabul edilemez olduğunu kaydeden Koca, “Gerek hastanenin gerekse tetkiki yapmayan hekimlerin bununla ilgili olarak sorumlukları ortaya çıkarılmalıdır. Cihat Özdemir’in durumu dikkate alınarak; hem birçok hastalığa sahip olması hem de kanser gibi yaşamsal riski olan bir hastalığının bulunması nedeniyle serbest bırakılmasını, infazının ertelenmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KHK mağduru: Bu bir sivil ölümdür, 140 bin kişiyi açlıkla terbiye ediyorlar

SONRAKİ HABER

Bir acı haber de Diyarbakır'dan: Umut'un şırıngalı çikolatan öldüğü iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa