30 Kasım 2019 17:04

Ceren Damar’ı katleden sanıktan avukatlara suç duyurusu

Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'i öldüren Hasan İsmail Hikmet, 26 avukat hakkında suç duyurusunda bulundu.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'i öldüren Hasan İsmail Hikmet, aralarında Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan'ın da bulunduğu 26 avukat hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sınavda kopya çeken öğrencisi Hasan İsmail Hikmet hakkında tutanak tuttuğu için kampüs içinde öğrencisi tarafından öldürülen Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel'in katledilmesine ilişkin davanın ikinci duruşması dün Ankara 33'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü.

Duruşmanın ardından sanık Hikmet’in aralarında Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan'ın da bulunduğu 26 avukat hakkında duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

Hikmet, avukatlar hakkında “adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, suç uydurma ve iftira” gibi suçlardan soruşturma başlatılmasını talep eden bir dilekçe hazırladı.

KADIN CİNAYETİ OLMADIĞINI İLERİ SÜRDÜ

Dilekçesinde olayın “kadın cinayeti olmadığını, ancak kamuoyuna kadın cinayeti gibi takdim edildiğini” öne süren sanık, avukatlar hakkında kamu davası açılmasını talep etti.

Mahkemede savunma yaparken sürekli yuhalandığını belirten Hikmet, suç duyurusu dilekçesinde şunları kaydetti: “Öğrencilere ekstra not vaadiyle duruşma salonunu hınca hınç doldurdular. Avukatıma yönelik salonda tehdit ve hakaret gerçekleştirildi. Anayasal ve evrensel savunma hakkımı gereği gibi etkin bir şekilde kullanmam engellendi. Avukatım baskı altına alınarak savunma görevini hakkıyla yerine getirmesi engellenmiştir.”

Davanın dünkü duruşmasında savcılık, "canavarla hisle acı çektirecek öldürmek"ten ve kasten öldürme suçları sabit olduğundan sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemişti. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilen davada, bir sonraki duruşma 24 Ocak 2020 tarihine ertelendi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Silopi'de okul müdüründen sözleşmeli öğretmenlere skandal talimat​​​​​​​ belgesi

SONRAKİ HABER

TİHV Akademi, ihraç edilen akademisyenlerle ilgili projeyi açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...