29 Kasım 2019 05:30

Bursa’nın bitmeyen projesi: T2 tramvay hattı

İhalesi 2015 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe tarafından yapılan T2 tramvay hattı, işi alan firma tarafından 2018'in haziran ayında bitirilmesi taahhüt edildiği halde hâlâ bitmedi.

Fotoğraf: Uğur Ökdemir

Paylaş

Uğur ÖKDEMİR
Bursa

Hava kirliliği, çarpık kentleşme, ulaşım gibi birçok sorunla boğuşan Bursa’nın çevresel sorunlarına bir de bitmeyen projeler eklendi. Maliyetiyle sürekli gündemde olan Bursaspor’un yeni stadı ve stadın yıllardır tamamlanamayan timsah görünümlü kafası ile şehrin İstanbul yolunu ikiye bölen ve bir türlü bitirilemeyen T2 tramvay hattı.

Kent meydanından başlayıp Bursa şehirlerarası otobüs terminaline ulaşacak şekilde planlanan T2 tramvay hattının 2015 yılında Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından ihalesi yapılmıştı. İşi alan firma, hattı 2018 yılının haziran ayında bitireceğini taahhüt etmesine rağmen proje hâlâ bitmedi. Üstelik, sürekli yeni tarihler verilmesine rağmen tramvay hattındaki çalışma yok denecek kadar az.

Recep Altepe’nin ardından göreve gelen Alinur Aktaş, 20 Eylül 2018’de yaptığı açıklamada, T2 tramvay hattında 3 aylık son bir süre belirlediklerini belirterek, “Bana sorarsanız, yetişmez. Sonucu ne olur derseniz, sonucuna katlanırlar” demişti. Daha sonra Aktaş, 25 Ocak 2019’da yaptığı açıklamada “T2 hattını diğer raylı sistemlerle entegre etmemiz lazım. Kent meydanına doğru 1200 metresinde yerin altına girme kararı aldık” ifadelerini kullanmıştı.

T2 tramvay hattı çalışmaları başladığı günden itibaren projenin yanlış olduğunu belirten meslek odalarının itirazları dinlenmemiş ve İstanbul yolu ikiye bölünerek çalışmalara devam edilmişti. İstanbul yolu üzerinde bulunan esnaf bir türlü bitirilmeyen projenin işlerini olumsuz etkilediği için eylemler yapıp yolu trafiğe kapatmıştı. Yılan hikayesine dönen T2 tramvay hattındaki çalışmalardan zarar gördüğünü söyleyen esnafın ortak söylemi ‘projenin yanlış’ olduğu.

YÜZLERCE AĞAÇ KESİLDİ

Karşıdan karşıya geçemediklerini söyleyen Birkan Yeşil isimli esnaf; “İki üst geçit arası mesafe epey uzak, gereksiz bir proje. Bu yol üzerinde yüzlerce ağaç vardı ve kesildi birçoğu. Şu an bitmeyen bir inşaat var ortada ve yol bölünmüş insanlar demir parmakların üzerinden atlayarak karşıdan karşıya geçiyor. Mühendislere soruyoruz çok zor biter diyorlar. Bunu yer altından yapmalılardı. Şu an trafik sorunu her gün artan Bursa’ya yeni sorun eklediler. Çevre kirliliğinden bahsetmiyorum bile, tozunu pisliğini biz buradaki esnaf hep çekti. Asfalt atıyorlar, bir ay sonra su için gelip kazdılar. Tekrar asfalt atıldı arkasından doğal gaz için gelip kazdılar üç kez kazıldı burası. Şimdi de elektrik telleri alta alınacak deniyor tekrar kazılacak. Eski belediye başkanı bundan birinci derece sorumlu bana göre. Bitmeyen bir proje yaptılar resmen.”

YOL DARALTARAK TRAFİK SORUNU ÇÖZÜLMEZ

Yaklaşık 16-17 yıldır İstanbul yolu üzerinde dükkanları olduğunu söyleyen Alihan Emre Vanlı; “Çok yanlış bir proje sürekli erteleniyor. Yolu ikiye böldüler, karşıya geçmek için çok uzun yol yürüyoruz. Düz bir yol, bunu yer üstünden götüreceklerine yer altından götürebilirlerdi.  Bu sayede hem yol daraltılmamış olurdu hem de trafik daha da rahatlatılırdı. Projeyi hazırlarken bir halka sorun, ama yok. Biri çıktı böyle olacak dedi yıllardır inşaat halinde duruyor burası. Yol daraltarak trafik sorunu çözülmez aksine daha da karmaşa oluşur” dedi.

ŞEHRİN TÜM YOLLARI BÖLÜNMÜŞ

“Bursa’yı 20 yıl geriye götürdüler” diyerek tepki gösteren, ismini vermek istemeyen bir başka esnaf ise; “Herkes kendi işini yapsa karışıklık olmaz. Herkesin birbirinin işinde gözü var. Ben AKP’ye oy veren bir esnafım ama bu proje yanlış bir proje. Başkanın yanındakiler tarafından yanlış yönlendirildiğini düşünüyorum. Bunu bizi ziyaret eden AKP’li milletvekillerine de söyledim, yanlış yapıldı diye. Ben hakkımı helal etmiyorum bu projeyi onaylayanlara. Çalışmaların başladığı 3 ay boyunca iş yapamadık. Yeşil Bursa’ya yakışmıyor bu durum. İstanbul’da deniz altından Marmaray geçirdiler, ama bunu bir türlü yapamadılar. Şehrin tüm yolları bölünmüş. İzmir yolu ikiye bölündü, şimdi de İstanbul yolu ikiye bölündü. Yer altından yapılamaz mıydı? Ölü bir proje bu bana göre, burası beş şeritli bir yol olabilirdi ama yapamadılar. Ben faturamı, vergimi ödüyorum. Bu projeye imza atan, parmak kaldıran herkes sorumludur, hesabını vermeli” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AKP’nin kurucularından Fatma Bostan Ünsal: AKP’den kopuşlar sürpriz değil

SONRAKİ HABER

AP, iklim için olağanüstü hal ilan etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...