28 Kasım 2019 12:47

Belediye eş başkanları gizli tanık ifadelerine dayanarak tutuklanıyor

HDP’li Savur, Mazıdağı ve Derik Belediyesi eş başkanlarının, kimi gizli tanık ifadeleri ve açlık grevi eylemlerine dair düzenlenen etkinliklere katıldıkları gerekçesiyle tutuklandıkları öğrenildi.

Fotoğraflar: MA

Paylaş

Mardin'de, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Savur Belediyesi Eş Başkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eş Başkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eş Başkanı Mülkiye Esmez 15 Kasım günü gözaltına alındı. Gözaltına alındıkları gün görevden uzaklaştırılarak, yerlerine kayyum atanan 3 HDP'li eş başkan, 12 günlük gözaltı süreci sonrası 26 Kasım günü çıkarıldıkları mahkemece "terör örgütü üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı. 

Eş başkanların tutuklanmasına gerekçe gösterilen suçlamaların başında, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı başlatılan açlık grevi eylemleri döneminde yapılan eylem ve etkinlikler ile birçok kez varlıkları tartışma konusu olan gizli tanık ifadelerin yer aldığı öğrenildi. 

DTK DELEGELİĞİ SUÇ SAYILDI

Mahkeme, Savur Belediyesi Eş Başkan Gülistan Öncü'nün farklı tarihlerde açlık grevlerine ilişkin gerçekleştirilen kimi eylemlere "katılım" yaptığını ve eylemlerin "talimatla" yapıldığını ileri sürdü. Mahkeme, söz konusunu "katılımı" ise, Alev Topçubaşı ve Taner Tataroğlulları'nın beyanları ile doğrulandığını kaydetti. Öncü'nün Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeliğini de suç unsuru olarak gösteren mahkeme, yine "1KO3SOV0A8" kod adlı gizli tanığın bu yöndeki ifadelerini tutuklamaya gerekçe yaptı. 

EŞ BAŞKAN ESMEZ SİLAHLA EYLEMLERE KATILMIŞ!

Eş Başkan Öncü'nün tutuklanmasına dair hazırlanan suçlamalar, birebir aynı cümleler ile Derik Belediyesi Mülkiye Esmez'in tutuklanmasına da gerekçe gösterildi. Eş Başkan Esmez'in hakkında farklı gizli tanık ifadelerine de yer verildi. "1AN4K0AR2A" adlı gizli tanık, bir örgüt mensubunun Eş Başkan Esmez'den para yardımında bulunduğu iddia etti. "T7AL5AIS" adlı gizli tanık ise Eş Başkan Esmez'in Derik'te 2015 yılında gerçekleştirilen "hendek-barikat" eylemlerine silahlı olarak yer aldığını ve bundan kaynaklı belediye eş başkanı yapıldığını ileri sürmesi dikkat çekti.  

Mazıdağı Belediyesi Eş Başkanı Nalan Özaydın'ın tutuklanmasına da, aynı gizli tanık ifadeleri ile açlık grevlerine ilişkin yapılan eylem ve etkinliklere katılma iddiaları gerekçe gösterildi. (MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2020 asgari ücreti için Türk-İş'ten ilk teklif: Yaşam maliyetinin altında olmasın

SONRAKİ HABER

Kürt partilerinden birlikte hareket etme deklarasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa