23 Kasım 2019 17:22

Karşıyakalı kadınlar 25 Kasım öncesi hakları için bir araya geldi

İzmir Karşıyaka’da 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla bir araya gelen Ekmek ve Gül okuru kadınlar İstanbul Sözleşmesi ve nafaka gasbını konuştu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla Karşıyaka'da Ekmek ve Gül okuru kadınlar bir araya gelerek çocuk istismarı affına, nafakanın gasbına karşı mücadelenin önemini konuştu. Avukat Nurdan Torun'un katılımı ile Eğitim Sen 2 No’lu Şubede buluşan kadınlar hukuki haklar konusunda da bilgilendirildi.

Av. Nurdan Torun İstanbul Sözleşmesi, 6284 Sayılı Yasa, nafaka hakkı gibi birçok konuya değindi. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesine taraf olmasına rağmen uygulamada hayata geçirilmediğini söyleyen Torun, şiddet mağdurlarının haklarına da değindi. 6284 sayılı yasaya ilişkin de bilgilendirme yapan Torun, hakları için kadınların ısrarcı olmasının önemine vurgu yaptı.

Kadınlar AKP hükümetinin kadınlar üzerinde yarattığı baskıdan artan kadın cinayetlerine kadar pek çok konuyu konuşurken kadınların ekonomik anlamda yaşadığı sorunların, aile baskısı ya da korkunun susmasına neden olduğunu ama örgütlü mücadele ile bunun aşılacağını söyledi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri'nden miting çağrısı: Sefaleti kabul etmiyoruz

SONRAKİ HABER

BM raporu: Libya'da iki taraf da ABD, Çin ve Rus silahları kullanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa