23 Kasım 2019 07:58

ABD Başkanı Trump: Azledilme kararı çıkarsa Senato'da yargılanmak istiyorum

ABD Başkanı Donald Trump, "Temsilciler Meclisi’nde azledilme kararı çıkması durumunda Senato'da yargılanmak istiyorum" dedi.

Fotoğraf: EPA-EFE/Jim Lo Scalzo/AA

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, Fox News’de yayınlanan 'Fox & Friends' programına telefonla katıldı ve azil sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Temsilciler Meclisi’nde azledilme kararı çıkması durumunda Senato’da yargılanmak istediğini belirten Trump, "Ortada hiçbir şey yokken ABD Başkanını azletmek çok zor. Ancak eğer yargılama olacaksa İstihbarat Komisyonu Başkanı Adam Schiff ve Hunter Biden (Joe Biden’ın oğlu) da benimle birlikte ifade versin" ifadelerini kullandı.

Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre Trump, Senato yargılama sürecinde tanık olarak azil soruşturmasına dayanak oluşturan ancak ABD kamuoyuna kimliği açıklanmayan ihbarcının da ifade vermesi gerektiğini savundu.

ABD'nin yasama organı olan Kongre iki meclisten oluşuyor. Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nin başlattığı azil sürecinin bir diğer ayağı Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato. ABD Anayasası uyarınca Temsilciler Meclisi bir anlamda savcı, Senato da jüri görevi üstleniyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rahmi Turan, Beştepe'de Erdoğan ile görüşen kişinin Muharrem İnce olduğunu söyledi

SONRAKİ HABER

Mutluluğun ve hüznün ressamı: Abidin Dino

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa