22 Kasım 2019 07:33

Bolivya'da cenazeleriyle yürümek isteyen darbe karşıtlarına polis saldırdı

Bolivya'da darbe karşıtlarının düzenlediği gösteriye polisin saldırı sonundan hayatını kaybeden 9 kişinin cenazelerinin taşındığı adalet yürüyüşü de polis ve asker saldırısına maruz kaldı. 

Fotoğraf: Lokman İlhan/AA

Paylaş

Bolivya'da güvenlik güçlerinin önceki günkü saldırısında hayatını kaybeden sivillerin cenazelerinin taşındığı adalet yürüyüşü de polis saldırısına maruz kaldı. 

Bolivya'da ordu eliyle istifa ettirilen Devlet Başkanı Evo Morales'in yerine geçici devlet başkanlığına getirilen Jeanine Anez karşıtı göstericilerin eylem düzenlediği El Alto kentinde, güvenlik güçlerinin saldırısında hayatını kaybeden 9 kişi için La Paz’da merasim ve yürüyüş düzenlendi.

Binlerce kişinin katılımıyla hayatını kaybedenlerden 7'sinin cenazesinin taşındığı adalet yürüyüşü, La Paz’ın bitişiğindeki El Alto kentinden başladı. Dikilitaş Meydanı’na kadar "Adalet istiyoruz", "Katil Anez", "Anez giderse barış gelir" sloganları atarak ilerleyen grup burada polis ve askerin engellemesiyle karşılaştı.

Polis, Hükümet Sarayı'nın da bulunduğu Murillo Meydanı’na girmek isteyen grubu göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı. Polisin, yaklaşık 2 saat süren gazlı saldırısı nedeniyle gruptakiler ve çevredeki birçok kişi fenalık geçirdi.

Aralarında küçük bir kız çocuğunun da bulundu 4 kişinin hafif yaralandığı olaylarda en az 8 kişi gözaltına alındı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI YENİ SEÇİM YAPILMASI ÇAĞRISI YAPTI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Bolivya'da ülke genelinde yeni bir seçim yapılması çağrısında bulundu. Yazılı açıklamada anaya ve demokrasinin yeniden inşası adına Bolivya halkının özgür ve şeffaf bir seçim isteğine vurgu yapan Pompeo, "20 Ekim'de düzenlenen başkanlık seçimlerinde hile ve düzensizlik yapanlar Bolivya'nın iyiliği için kenara çekilmelidir. Bolivya'daki her siyasi partinin vatandaşların haklarına saygı gösterilen bir seçim sürecinde kendi seslerini duyurma hakkı vardır." ifadelerini kullandı.  

Pompeo, şunları kaydetti:

"Şiddet, baskı ve politik korkutmanın demokraside yeri yoktur. Tüm tarafları bu tür şiddetten kaçınmaya, hukukun üstünlüğünü gözetmeye ve Bolivya’nın geleceğini inşa etmek için görüşlerine bakılmaksızın tüm vatandaşların haklarına saygı duymaya çağırıyoruz. Öte yandan, güvenlik hizmetleri de barışçıl protestocuların haklarına saygı göstermeli ve Bolivya makamları vatandaşların haklarının ihlali durumunda hesap verebilirliği sağlamalıdır."

BOLİVYA'DA DARBE

Bolivya'da 20 Ekim'de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet seçimlerde "hile" yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.

Seçimlerin iptalini isteyen muhalifler, Morales'in tekrar seçim yapılacağını duyurmasının ardından, Morales'in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı.

Morales, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman'ın istifa çağrısı üzerine görevi bırakmış, süreci “darbe” olarak niteleyen ve tepki gösteren Meksika'nın iltica teklifini kabul etmesinin ardından bu ülkeye gitmişti.

Anez, Morales'in liderliğini yaptığı parti Sosyalizm Hareketi (MAS) mensuplarının katılmaması nedeniyle çoğunluğun sağlanamadığı oturumda hukuksuz şekilde ülkenin geçici devlet başkanı ilan edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Savunma Bakanı Hulusi Akar: Bedelli askerlikten 688 milyon lira tahsil edildi

SONRAKİ HABER

Sebze ve meyve fiyatları serbest piyasaya teslim, fiyatlar katlanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa