20 Kasım 2019 09:50

Kaz Dağları haberleri gazetecilerin tutuklanmasına gerekçe yapıldı

İzmir’de 16 Kasım'da tutuklanan MA muhabiri Ruken Demir ve JİN NEWS muhabiri Melike Aydın’ın Kaz Dağları’yla ile ilgili haberi suç delili sayıldı.

Ruken Demir (solda), Melike Aydın (sağda) Fotoğraf: MA

Paylaş

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında 12 Kasım’da evleri basılarak gözaltına Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ruken Demir ile JİN NEWS muhabiri Melike Aydın, çıkarıldıkları İzmir 1. Sulh Ceza Mahkemesince “terör örgütü adına faaliyette bulunmak” suçlamasıyla 16 Kasım’da tutuklandı.

Gazetecilere yöneltilen suçlamanın temelini ise, mesleki çalışmaları oluşturdu. Emniyet ve savcılık sorgularında her iki gazeteciye görüştükleri haber kaynakları, takip ettikleri ve kaleme aldıkları haberler üzerinden suçlamada bulunup ifadeleri alındı.

Yöneltilen suçlamalardan biri açlık grevi eylemleri döneminde Ege Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneği ve İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şube yöneticileriyle yaptıkları görüşmeler ve haberler oldu.

İnsan hakları savunucularından görüşler almayı “örgüt adına faaliyette bulunma” suçlamasının delili olarak değerlendiren savcı, haberlerin “örgüt talimatı” ile yapıldığını iddia etti.

KADIN CİNAYETİ PROTESTOSU 'DEVLETİ KARALAMA' OLDU

JİN NEWS muhabiri Melike Aydın’ın, Çiğli Kadın Platformu üyeleriyle yaptığı telefon görüşmelerinin de “örgüt talimatı”yla yapıldığı ileri sürüldü. Savcı 20 Haziran’da Menemen Açık Cezaevi’nden izinli çıkan boşandığı eşi tarafından katledilen Habibe Çevik ve kardeşi Fatma Akdağ’ın ölümünü protesto eden Çiğli Kadın Platformu’nu da “örgüt güdümünde hareket etmek”le itham etti.

Savcı, platforma ilişkin değerlendirmelerinde “Örgüt güdümünde hareket eden Çiğli Kadın Platformu, ölümleri bahane ederek devleti karalamaya çalışmıştır” ifadelerini kullandı.

KAZ DAĞLARI İDDİANAMEDE

Hem Demir hem de Aydın’a yöneltilen ortak suçlamalardan biri ise altın madeni kurulmak istendiği için protesto eylemlerinin devam ettiği Kaz Dağları’na ilişkin yaptıkları haberler oldu. Doğal yaşam savunucuları ile yaptıkları görüşmeler neticesinde hazırladıkları haberler üzerinden gazetecilerin “Gezi olaylarına benzer bir kalkışmaya ön ayak olması için kurgu haber yapılması yönünde talimatlandırıldığı...” iddia edildi. (İzmir/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

1679 öğretmen AİHM’ye gidiyor

SONRAKİ HABER

Gelecek Partisi'nin kurucuları kim? Kurucular listesinde yer alan 154 kişi belli oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa