19 Kasım 2019 22:23

İBB’den üniversite öğrencilerine yıllık 3 bin 200 TL "Eğitim Yardımı"

İBB, 30 bin üniversite öğrencisine yıllık 3 bin 200 TL "Eğitim Yardımı" vereceğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi | Fotoğraf: Darwinek/Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 30 bin gence yıllık öğrenci başına 3 bin 200 TL "Eğitim Yardımı" vereceğini açıkladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla başlatılan proje ile ihtiyaç sahipliği veya ailevi durum kriterlerine göre sıralanacak 30 bin öğrenciye "Eğitim Yardımı" verilecek. Yıllık öğrenci başı 3 bin 200 TL olarak belirlenen "Eğitim Yardımı", Aralık’ta 1200 TL, Şubat’ta 1000 TL, Mayıs ayında 1000 TL olarak ödenecek.

18 Kasım'da gencuniversiteli.ibb.istanbul sitesi üzerinden alınmaya başlanan başvurular 24 Kasım Pazar günü sona erecek.

"Eğitim Yardımı" almak isteyen 25 yaşını aşmamış üniversite öğrencisinin; kendisinin ya da ailesinin İstanbul’da ikamet etmesi, devlet üniversitesinde okuması, vakıf üniversitelerinde yüzde 100 burs kazanması, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan ise burs almaması gerekiyor.

Açık Öğretimde okuyanlar, uzaktan eğitim görenler, üniversite son sınıfta olanlar, yüz kızartıcı bir eylem nedeniyle disiplin cezası alan veya hüküm giyenlerin başvuruları değerlendirmeye alınmayacak. "Eğitim Yardımı"nın gelecek yıl devamı için yılsonu başarı notunun 100 üzerinden en az 60, 4 üzerinden 2,50 olması şartı da aranacak.

İLK ÖDEMELER ARALIK AYINDA YAPILACAK

"Eğitim Yardımı" verilecek gençler için uygulanacak değerlendirme sistemi ise şöyle; öğrencinin ihtiyaç sahibi olma durumunun yanı sıra kendisinde veya ailesinde engellik durumu, aile kişi sayısı, ailedeki öğrenci sayısı, ebeveyn vefatı-boşanma bilgileri gibi kriterler de dikkate alınacak. Başvuranlar arasında puantaj sistemi ile sıralama yapılacak ve dezavantajlılık listesinde ilk 30 bine giren öğrenciler, "Eğitim Yardımı" almaya hak kazanacak.

Başvurular, bu kriterlerle 25 Kasım Pazartesi-26 Kasım Salı tarihlerinde değerlendirilecek. 27 Kasım Çarşamba günü "Eğitim Yardımı" almaya hak kazanan asil öğrenci listesi ilan edilecek. Asil listede bulunan öğrenciler belgelerini 28 Kasım Perşembe - 3 Aralık Salı günleri arasında teslim edecek. Tüm süreçlerin tamamlanmasının ardından 12 Aralık Perşembe - 13 Aralık Cuma günleri ilk ödemeler yapılacak.

İMAMOĞLU: "HER ALANDA YANINIZDA OLACAĞIZ"

Projeyle ilgili açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, gençlere; eğitim yaşamlarını kolaylaştırma adına maddi ve manevi her alanda yanında olma sözü verdiğini hatırlatarak şunları söyledi:

"Üniversite öğrencisi genç yol arkadaşlarım... Size bir söz vermiştim. İBB olarak on binlerce İstanbullu üniversiteli gencimize eğitim yardımına başlıyoruz. Bildiğiniz gibi İstanbul’un öğrencileri Türkiye’nin en ucuz ulaşım kartlarına sahip. Öğrencilerimiz kentimizde çok sayıda indirimden yararlanıyor. İstanbul’u öğrenciler adına daha yaşanabilir bir kent yapmak için çabalıyoruz. 24 Kasım Pazar gününe kadar ekranda gördüğünüz adreslere müracaatlarınızı yapınız. Hepinize eğitim hayatınızda başarılar diliyorum"

"EĞİTİM YARDIMI" İÇİN İSTENİLECEK BELGELER

  • Üniversite yerleştirme belgesi / ara sınıflar için öğrenci belgesi ve not durumunu gösteren transkript
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Sabıka kaydı / Disiplin cezası almadığına dair belge
  • Ailenin maddi durumunu gösteren belgeler (Gelir belgesi maaş bordrosu vb.)
  • Varsa okuyan kardeşleri gösteren belgeler
  • Varsa kendisinin ya da aile bireylerinin engelli raporu
  • Kendisi ve ailesi için ikametgah belgesi
  • KYK’dan burs almadığına dair belge ve özel kurumdan burs almadığını beyan eden dilekçe
  • Gelir Durumu Değerlendirme belgesinde yer verdiği beyanlarını belgelemek

(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan Selçuk'tan EYT açıklaması: Maliyet sürdürülebilir değil

SONRAKİ HABER

Okmeydanı durağında metrobüsler çarpıştı: Şoförlerden biri yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...