20 Kasım 2019 04:05

Genel-İş'te kongre dayatması: KHK’ye rağmen TİS imzalayan şubeye engel oluyorlar

Genel-İş Genel Merkezinin, Anadolu Yakası 1 No'lu Şubeye olağanüstü kongre dayatmasına tepki sürüyor.

İşten atılan işçi Alişan İpşiroğlu | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Raşit ARIKBOĞA
Kartal Belediyesi Fen İşleri İşyeri Temsilcisi

Çocukluğumda 1 Mayısları gazetelerde okurdum. Nedendir bilmiyorum ama hep DİSK’li olmayı, o kırmızı çarklı yeleği giymeyi hayal ederdim. Yıllar sonra DİSK üyesi olmak nasip oldu. İki dönemdir de Kartal Belediyesinde temsilciyim.

Şunu gördüm ki maalesef çocukluğumda hayal ettiğim DİSK-Genel-İş ile şimdiki DİSK-Genel-İş arasında uzaktan yakından alaka yok. Nedenleri ise şu şekilde:

- Yıllardan beri Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şubenin eski yönetim kadrosunun Kartal’da yapılan toplu sözleşme sürecinde, biz işçi ve temsilcilerin onayı olmamasına rağmen “Ne olursa olsun bu gece 23.59’a kadar toplu sözleşme imzalanması lazım” diyerek toplu sözleşmeyi oldubittiye getirmeleri.

- Ataşehir’de şimdiki şube tarafından yapılan toplu sözleşmenin son gecesi Genel-İş Genel Merkez yöneticilerinin sözde sorumluk alıp şubeyi ve işçi iradesini hiçe sayıp belediye yönetimiyle toplu sözleşmeyi imzalaması.

Bunlar beni hayalimdeki sendika ve sendikacılıktan uzaklaştırmaya başlamıştı. Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube işçilerin hakkını koruyamaz hale getirildi. Çünkü sürekli muhalefetin asılsız iddiaları ile uğraşmakta. Malum muhalefet, şube usulsüz harcama yapıyor diyerek şubeye kayyum atansın diye dava açtılar ancak hedeflerine ulaşamadılar. Olmadı bir sonraki, yani şimdiki yönetim aleyhinde imza topladılar. Bu da yetmedi sendikanın faaliyetlerine destek olmak yerine çalışmaları engellediler. Bütün bu olumsuzlukların üstüne Genel-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu bunların imzalarını değerlendirip DİSK/Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şubeyi olağanüstü kongreye götürdüler. Bu kabul edilemez.

Mevcut şube yöneticilerinin yolsuzluğu yok, hırsızlığı yok, namussuzluğu yok. Ayrıca mevcut şube yönetimi, seçilir seçilmez KHK’ye rağmen Kadıköy ve Ataşehir Belediyelerinde toplu iş sözleşmeleri imzaladılar. Buna rağmen kongre kararı almak samimiyetten uzak ve tamamen siyasi olduğu aşikardır.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AB, Türkiye’ye mali yardımlarda 85 milyon avro kesinti kararı aldı

SONRAKİ HABER

Ankara İbni Sina Hastanesinin arşiv bölümünde yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa