19 Kasım 2019 18:15

AYM, gazetecilere fazla mesai faizi ödemesini "külfet" diyerek iptal etti

Anayasa Mahkemesi, gazetecilere fazla çalışma ücretlerini zamanında ödemeyen işverenlere yüzde 5 faizle ödeme yapmasını "külfet" diyerek iptal etti.

Fotoğraf: Cem Öksüz/AA

Paylaş

Anayasa Mahkemesi, gazetecilere fazla çalışma ücretlerini zamanında ödemeyen işverenlerin bu ücretleri geçecek her gün için yüzde 5 fazlasıyla ödemesini öngören kuralın Anayasa’ya aykırı olduğuna ve iptaline karar verdi. CHP Milletvekili Utku Çakırözer “Patronların teşebbüs hürriyeti, basın ve ifade özgürlüğünün önüne kondu” dedi.

Bakırköy 13. İş Mahkemesi, ödenmeyen fazla çalışma ücreti ile fazla çalışma ücretinin günlük yüzde 5 fazlası olan alacaklarının tahsiline karar verilmesi talebiyle açılan alacak davasında itiraz konusu kuralların Anayasa’ya aykırı olduğu kanısına vararak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

İtirazı inceleyen AYM kararı Anayasa’ya aykırı bularak iptaline karar verdi. AYM, gününde ödenmeyen normal ücretlerin günlük yüzde 5 fazlasıyla ödenmesine ilişkin hükmün iptal istemini ise reddetti.

AYM: İŞVERENE KÜLFET

Bakırköy 13. İş Mahkemesi yüzde beş faizin gazetecilere ayrıcalık tanıdığı ve bunun eşitlik ilkesini zedelediğini ileri sürdü. İtirazı değerlendiren AYM kararında, yüzde beş fazla ödeme kuralının çok yüksek meblağlara ulaşabildiği ve işverene aşırı bir külfet getirdiğini belirtti.

Türkiye’deki enflasyon ve faiz oranları dikkate alındığında söz konusu kuralın orantılı olamayacağını, bu nedenle kuralın ölçülülük ilkesini ihlal ettiğini savunan AYM, bu kararı dört üyenin karşı oyuna karşılık oy çokluğuyla aldı.

ÇAKIRÖZER: MADDE HABER ALMA HAKKININ GÜVENCESİYDİ

CHP’liMilletvekili Utku Çakırözerde,iptal kararına ilişkin “Patronların teşebbüs hürriyeti, basın ve ifade özgürlüğünün önüne kondu” diyerek bir açıklama yayınladı. Çakırözer açıklamada “Bu madde gazetecilerin halkın haber alma hakkına tam olarak hizmet edebilmesinin güvencesiydi. İktidarın ve işverenlerin ağır baskısı altındaki gazetecilerin ücret hakları ellerinden alındı. Gazeteci kovmak kolaylaştı. Zaten işsizliğin en çok yaşandığı mesleklerden biri olan gazetecilikte işsizlik daha da artacak” dedi.

Kararın, hükümete yakın medyada kapsamlı işten çıkarmaların yaşandığı bir dönemde alındığına dikkat çeken Çakırözer, Meclis’teki tüm partilere basın ve ifade özgürlüğünün daha fazla yara almaması için derhal yeni bir kanuni düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

TGS: GAZETECİLER TOPLUM İÇİN ÇALIŞIYOR, HAKLARINI BUDAMAYIN

Anayasa Mahkemesinin kararına bir tepki de Türkiye Gazeteciler Sendikasından geldi. Gazetecilerin kamu görevi yürüttüğü hatırlatılan açıklamada şöyle denildi: “Gazetecilerin meslek güvencelerinin kaybolması aynı zamanda varlığı zaten son derece tartışmalı ve sınırlı hale gelmiş olan basın özgürlüğünün de tamamen kaybolmasına yol açacaktır. Bugün, çoğunluğu asgari ücret seviyesinde ücretle ve güç odaklarının her türlü ağır saldırısı altında çalışan gazetecilerin yaptığı ve karşılığını alamadığı fazla mesai ücretlerinin zamanında ödenmemesine ilişkin düzenlemenin, Anayasa’ya aykırılık nedeniyle iptal edilmesinin kendisinin Anayasa’ya aykırı olduğu kanaatindeyiz.

Gazetecilerin görevlerinin toplumsal yaşamdaki büyük öneminin yok sayılmasının sonuçları ağır olacaktır. Gazeteciler zaten işsizlik, düşük ve süresinde ödenmeyen ücretler, patron ve hükümetlerin ağır baskısı altında nefes almaya çalışırken, süresinde verilmeyen alacağının, yine mahkemelerce yapılan yüksek takdiri indirimlerle ödenmesine dahi tahammülsüz olunması, gazetecilerin basın mesleğinden uzaklaşmaları ve halkın haber alma hakkının çok ağır darbe alması anlamına gelecektir.

Bu AYM kararı gazetecilerin sendikalı olması ve toplu iş sözleşmesi ile korunması ihtiyacını çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bizi kurtaracak olan birlikten gelen gücümüzdür.” (İstanbul/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kriz işçiye, kâr patrona: BIST100 şirketlerinin kârı yüzde 2.2 arttı

SONRAKİ HABER

CHP'li Zeybek: Antalya Aksu Çayı Taşkın Koruma Projesinde usulsüzlük mü yapıldı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa