19 Kasım 2019 00:36

Yaşamımızı kuşatan koşullarda “Fırat Üniversitesi” öğrencisi olmak

Elazığ Fırat Üniversitesi’nde KYK Yurdunda kalan öğrenciler başta yurt ücreti olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya. Öğrenciler bunun dışında da yaşadıkları birçok sorunu Genç Hayat'a anlattılar.

Paylaş

Firdevs BAYAR 

Ayşe DOĞAN                                                   

Fırat Üniversitesi

Elazığ Fırat Üniversitesi’nde KYK Yurdunda kalan öğrenciler başta yurt ücreti olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya. Yurt temizliklerinin yetersizliğini, yemekhane ücretlerinin pahalılığını ve yaşadıkları diğer sorunları Genç Hayat’a anlattılar. 

Ömer Bilginoğlu Yurdu’ndan Hüseyin Altıncık ile konuşuyoruz. Yurtlarında çamaşır makinalarının yetersizliğinden, yemeklere kadar birçok sorun olduğunu ifade eden Altıncık “Çamaşır makineleri yetersiz, yurt ücretleri tüm öğrenciler için uygun değil. Sadece burs-kredi ile geçinmeye çalışan öğrenciler var, çok zorlanıyorlar. Yemekler de çok yağlı, ağır bir yağ kullanıyorlar bu da yemeğin tadını etkiliyor. Mesela ben patates sevmiyorum ama bütün yemeklerde patates var, seçeneğim olmuyor. Ayrıca yemekhanede  9.5 TL kullanma hakkın var, içecek almadan doluyor. Ana menüler çok pahalı” diyerek yurda dair şikayetlerini sıraladı.

Fırat Üniversitesi Erkek Öğrenci Yurdu’ndan bir öğrenci ise ”Su kesintisi çok oluyor, her zaman sıcak su bulamıyoruz. Oda temizlikleri çok kötü, yemekhane çalışanları da yetersiz. Yurtta 300 kişiyiz, sürekli uzun yemek kuyruklarında beklemek zorunda kalıyoruz. Yemekler de soğumuş oluyor biz alana kadar. Yemekler çok pahalı, et de hiç çıkmıyor” dedi.

“ÇOĞU ZAMAN AÇ YATIYORUZ”

Ömer Bilginoğlu Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan bir diğer öğrenci Muhammed Talha ise yurt yemeklerinden şikâyetçi. Talha “Yemek porsiyonları çok az ama fiyatlar çok yüksek; karnımız doymadan kalkıyoruz, çoğu zaman aç yatıyoruz” dedi ve ekledi: “Çamaşır makinaları yetersiz ve az sayıda. Genellikle ben de çamaşırlarımı banyoda elimle yıkıyorum”

Ömer Bilginoğlu Erkek Öğrenci Yurdundan Furkan Gök ise “Giderler depoda biriktirildiği için atık suyun boşaltımı sırasında odalarımız çok kötü kokuyor. Kışın cam  açmak zorunda kalıyoruz ki bu bile havayı temizlemeye yetmiyor. İnternet çok lazım olmasına rağmen kota konulmuş ve bu kota da kullanılmayacak kadar kötü çekim gücüne sahip. Birçok sorunla karşı karşıyayız, çözülmüyor”dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meclis bütçe görüşmelerinde "Afrin zeytini" tartışması

SONRAKİ HABER

8 Aralık mitingine çağrı: Taleplerimizle alanda olalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa