18 Kasım 2019 23:11

Rap ve hayata dair

Bu sayımızda İzmit’in Yahya Kaptan Mahallesinde nam-ı değer Batı Kaptan’da, Kayra yani kendi deyimiyle Med ile oturduk ve kendisinden başlayarak Türkçe Rap üzerine biraz sohbet ettik.

Paylaş

Dilan Oğur

Hasan Can

Kartal/Kocaeli

Son dönemlerde çoğunlukla gençler arasında olsa da yediden yetmişe kitleleri kendine çeken rap müzik aldı başını gidiyor. Bizde İzmit’in Yahya Kaptan Mahallesinde nam-ı değer Batı Kaptan’da, Kayra yani kendi deyimiyle Med ile oturduk ve kendisinden başlayarak Türkçe Rap üzerine biraz sohbet ettik.

RAP VE BEN

Kendinden bahseder misin? Neden Med mahlasını kullanıyorsun?

Kendimden bahsedecek olursak Denizli’de pembe odalı bir hastanede dünyaya geldim. (Gülerek anlatıyor.) Annem ve babamın öğretmen olmasından dolayı birçok yer gezdim. Son olarak İzmit Yahya Kaptan’a taşındık. Liseye de burada başladım.

Med mahlasını almamın da iki nedeni var diyebiliriz. Çocukluğum Ceza ve Sagopa Kajmer dinleyerek geçti. Altyapısı Sagopa Kajmer’e ait, sözleri ise Ceza’ya ait Medcezir şarkısı benim için ayrı bir öneme sahip. Bundan dolayı birinci neden bu diyebiliriz. İkinci neden ise medcezir, denizin yükselip alçalması anlamına geliyor. Ben de bu durumu kendi ruh halime benzettim. Medceziri biraz dönüştürüp Med yaptım tüm olay bu aslında.

 

Peki seni Rap Müziğe iten etkenler ne oldu?

Küçük yaşta şiirler ve hikayeler yazıyordum, yazı yazmaya aşığım diyebilirim. Kendi çapımda da anlatacak şeylerim olduğunu düşünüyorum. Bunun bir yolu olarak rap müziği seçtim. Şarkılarımı toplum için yapmayı istiyorum.

 

Yaşın genç olmasına rağmen şarkılar yapıp, klipler çekiyorsun. İlerleyen yıllarda ne yapacağını düşündün mü?

Günümüzde çok fazla gelecek kaygısı çeken genç var. Bende bunlardan biriyim. Hepimiz okuyoruz ediyoruz ancak bir sürü işsiz var bu ülkede. Okuyup da bir şey yapabileceğim kesin değil. Ailemde okuluma yönelmemi daha çok istiyor ancak ben müzikten ilerlemek istiyorum. Müziğe devam edeceğim ayrıca böyle içinde performans sahnesi olan konsept bir kafe açmak istiyorum.

 

Peki müzik yapman şu an ekonomik anlamda seni zorluyor mu?

Yani şarkılarımı stüdyoda kayıt altına alıyorum. Kocaeli’nde ise en kötü stüdyo yüz liraya kayıt alıyor. Kendi okul harçlıklarımdan biriktirerek kayıtlarımı yapmaya çalışıyorum. Fakat ileride kendi stüdyomu kurma hayalim var. Benim gibi bir şeyler yapmak isteyen arkadaşlara da kolaylık sağlamak istiyorum.

PROTEST RAP KİTLEYİ UYANDIRIR

Son dönemlerde Türkçe Rap’in gelişmesi ve politik parçaların yükselişe geçmesi hakkında ne düşünüyorsun?

Rap olduğu konumun en üstüne çıktı ancak bu çabuk tüketilir olmasını da sağladı. Bir yandan güzel bir yandan kötü bir şey. İnsanı dinamik tutabiliyor, sürekli bir şeyler üretmeye gidiyorsun. Herkes istediği şeyi yapsın elbette, buna bir şey diyemem. Rap yazı yazmak gibi bir şey ve sınırlara mahsur kalmamalı.

Politik şarkılara baktığımda ise öncesinde de vardı bu parçalar. Hatta daha ağır eleştirel parçalar da vardı geçmişte. Çok doğru buluyorum böyle parçaların yapılmasını. Bende protest bir rapçiyim. Rap olduğu konumun en üstüne çıktı. Popüler kültüre adapte olmuş bu rap bir anda yükselişe geçti ve kitleleri kendine çekti. Belli büyük bir kitleye sahip oldu. Bir şeyler anlatmak isteyen rapçiler ise kitleleri gördü. Protest parçalar, insanların gözünün açılması için yapıldı. Çoğu insanın gözünün açık olduğunu düşünüyorum ancak bunların dile getirilmesi iyi oldu.

 

Müziğini yaparken kendini özgürce ifade edebiliyor musun?

Dil ve kalem dünyadaki en büyük silahtır. Devletin rapçilere karşı çıkmasını çok yanlış buluyorum. Türkiye’de bir dönem düşünce özgürlüğünün olduğuna inanmıyordum ancak artık buna engel olamıyorlar. En azından kendi içimizde düşünce özgürlüğümüz olduğuna inanıyorum. Gelecekte ne olacak bilmiyorum ancak susmayacağız. Rapi, sanatı kimse susturamaz. Beat yapabilmek için iki nota yetiyor ve bu bir karşı duruş. Bende bir duruş sergileyerek rap yapmaya çalışıyorum. Kendi doğrularımı, olması gerektiğini düşündüğümü parçalarımda anlatmaya çalışıyorum.

 

İlk yayınladığın ‘Uyandım’ şarkısının klipinde, sahile vurmuş cansız bedenini gördüğümüz Suriyeli Alan bebeğe yer verdin. Bunu yapmanın özel bir nedeni var mıydı?

Çocuklara çok büyük bir sevgim var. O, her şeyden önce Suriyeli bir bebek değildi, insandı. Savaşı seven bir insan olamadım, savaşa karşı biriyim. Alan bebeğe de klipimde yer vererek bu klipi izleyen herkesin yeniden bir kere de olsa yeniden savaşın yıkıcılığını hatırlamalarını istedim.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da Yeşiller hükümet ortaklığına hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Torku, 50 km uzaktaki fabrikaya gitme dayatmasını kabul etmeyen işçileri işten attı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa