18 Kasım 2019 22:53

Yurdun içi dışı bir 

“Ülkede yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çekmek yerine kıyafet kontrolünden geçiyoruz. Asıl biz, kadınların özgürlüğüne kısıtlama getirenlere karşı sesimizi çıkarmalıyız”

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Mizgin KOCATAŞ 

Kocaeli 

Umuttepe yerleşkesi ve çevresindeki kadın yurtlarında kalanlar yurttaki baskıcı kurallardan rahatsız. Bunlardan biri de yurt içerisinde şort ve pijama ile gezilmesinin yasak olması. Hiçbir yönetmelikte yer almayan bu kuralın nedenini ise yönetim “içeri gerekli durumlarda erkek personel girebiliyor” olarak açıklıyor.  

Uygulanmaya çalışılan bu kurala dair Ayşe “Barınma, birlikte yaşama kuralları arasında şort ve pijama giyilemez gibi kısıtlayıcı kurallar olamaz. Var olmayan bir kuralı uygulamaya çalışarak yaşam standartlarımızı da düşürüyorlar” diyor. Yönetmeliğe değinen Ceren de “Sonuçta burası bizim yaşam alanımız ve hepimiz yetişkin insanlarız. Ne giyeceğimize kendimiz karar verebiliriz. Yurt idaresinin bu duruma müdahale etme hakkı yok” dedi. Bir kural haline getirilmeye çalışılan kıyafet kontrolünün gündeme gelmesi gerektiğini düşünerek “Yurt idarecilerinin görevi ahlak bekçiliği yapmak değil. Belki de bunu hatırlatmamız lazım” diye ekliyor.  

“SESİMİZİ ÇIKARMALIYIZ” 

Selin de “Ülkede yaşanan kadın cinayetlerine dikkat çekmek yerine kıyafet kontrolünden geçiyoruz. Asıl biz, kadınların özgürlüğüne kısıtlama getirenlere karşı sesimizi çıkarmalıyız” diyerek durumdan rahatsızlığını dile getiriyor. Berna kıyafet kuralına dair can yakıcı bir problem yaşamış. Kocaeli'de de hissedilen depremden sonra pijaması ile alelacele yurttan çıktığı için uyarı almış. “Doğal afet anında bile bizim can güvenliğimizi düşünmesi gereken personeller bizi pijamalarımızdan dolayı uyarıyorlar. Uyarı yetmediği zaman disiplin cezası ile korkutuyorlar” diyor. Özellikle günümüzde kadınlar hakkında alınan her kararın bütün kadınların yaşamını etkilediğini söyleyen Berna da yapılan müdahalelerin onur kırıcı olduğunu belirtiyor. Bu duruma karşı tüm genç kadınların tek bir ortak düşüncesi var “özgürlüğümüze müdahale edilmemesi için sesimizi çıkarmalıyız.” 

 

ÖNCEKİ HABER

Ücret, Fiyat, Kar

SONRAKİ HABER

Temsa’nın satışı hileli ve planlı mı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa