19 Kasım 2019 04:17

Ölüm orucundaki Mustafa Koçak'ın ailesi: Adil yargılama yapılsın

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan Mustafa Koçak'ın babası Hasan Koçak, "Tarafsız, adil bir yargılama ve adalet istiyoruz” dedi.

Ölüm orucundaki Mustafa Koçak cezaevinde ailesiyle görüş gününde. (Fotoğraf: Evrensel)

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Mustafa Koçak, adil yargılanma talebiyle başlattığı açlık grevinde 97. günün ardından ölüm orucuna geçti. Ölüm orucunda 50 gün geride kalırken, oğlunun 36 kiloya düştüğünü söyleyen baba Hasan Koçak, “Biz oğlumuz için adalet istiyoruz. Yeniden yargılama istiyoruz” diyor. 

Mustafa Koçak, itirafçı B.E’nin verdiği ifadeler nedeniyle, öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alanlara “Silah temin etmek” ve “Anayasal düzeni bozmak” iddiasıyla 11 Temmuz 2019 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Verilen bu ceza üzerine Koçak, tutuklu bulunduğu İzmir Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevinde, adil yargılanma talebiyle ölüm orucuna başladı.  Oğlunun giderek eridiğini söyleyen baba Hasan Koçak, “Tarafsız bir yargılama ve adalet istiyoruz” dedi.

‘İTİRAFÇI OLMAYA ZORLANDI’

Baba Koçak, “Mustafa’nın gözaltına alınmasından iki gün sonra haberimiz oldu. Gözaltına alındıktan sonra Mustafa’yla görüşmek için polis merkezine gittik; fakat bizi görüştürmediler. Avukat aracılığıyla görüşmemiz de engellendi; çünkü avukatların görüşü de yasaklanmış. Mustafa itirafçı olsun diye 12 gün boyunca gözaltındayken işkenceye maruz kaldı. Mustafa kafasına teneke geçirilip coplandı, daha sonra Mustafa’yı ensesinden sırtına sıvı dökerek dondurucu odaya koydular. Mustafa’dan kendi belirledikleri isimler için imza talebinde bulundular. Mustafa söyledikleri isimleri tanımadığı için daha fazla işkenceye maruz kaldı, hamile ablasına tecavüz edilmekle tehdit edildi. Mustafa haksız yere kimsenin ocağına ateş düşürmez” diye konuştu.

‘TANIKLARIN İFADELERİ ÇELİŞKİLİ’

Somut bir delil olmadığını söyleyen baba Koçak, mahkeme sürecinde, hiçbir şekilde oğlunun savunma yapmasına bile izin verilmediğini ifade etti. Baba Koçak, oğlunun itirafçı B.E’nin ‘Köftecide bana söyledi’ ifadesi yüzünden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığını söyledi. Baba Koçak, verilen cezanın bir dayanağının olmadığını, yine tanık ifadelerinin çelişkili olduğunu söyledi. Koçak, “Tanıklardan biri olan C.Y, daha sonra yurt dışına gittiğinde Almanya’da ifadesini değiştirdi. Baskı altında ve zorla ifade verdiğini söyledi.” dedi. Bir itirafçının çelişkili ifadeleri yüzünden oğluna müebbet verildiğini söyleyen baba Koçak, “Oğlum adalet diye diye 36 kiloya düştü. Onu son gördüğümde yüzü bembeyazdı, saçları dökülmüştü, gözlerinin etrafı hep morarmıştı ve ellerinin avuç içlerindeki derileri dökülmüştü. Her şeye rağmen morali iyiydi, çünkü haklı olduğunu biliyor. Suçsuz oğlum kendini kurtarmak isteyen bir itirafçının kurbanı oldu. Bir gencin hayatını karartmak bu kadar kolay mı? Sırf bu yüzden iki senedir cezaevinde işkence görüyor” dedi. Baba Koçak, “Cezaevi idaresi tarafından, açlık grevine başladığı günden bu yana, kendi iradesi dışında sürekli müdahale ve besleme ile tehdit ediliyor. Zorla müdahale katliamdır. Biz bunu asla kabul etmiyoruz” dedi.


GRUP YORUM’UN SANATÇILARA GÖNDERDİĞİ MEKTUP SANSÜRLENDİ

Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Grup Yorum Üyesi İbrahim Gökçek’in sanatçılara gönderdiği mektuplar okuma komisyonu tarafından sansürlendi. Mektubun ilk iki cümlesinden sonraki kısmın üstüne beyaz kağıt konularak fotokopi çekilmesi ise dikkat çekti. Gökçek’in Türk Halk Müziği Sanatçısı Arif Sağ’a gönderdiği mektubun ilk iki cümlesinde şu ifadeler yer aldı: “Ben bir halk sanatçısıyım, müzisyenim. Adım İbrahim Gökçek Grup Yorum üyesiyim.” Bu kısımdan itibaren mektup, son 3 cümleye kadar okuma komisyonu tarafından sansürlendi. Son üç cümlede ise Gökçek şunları aktardı: “Bu bir konser daveti sayılır. Konser adresimiz, büyük insanlık sahnesidir. Konser tarihimiz bugündür, bekliyoruz.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Urfa Büyükşehir Belediyesi Meclisi toplantısında kayyum tepkisi

SONRAKİ HABER

Kürt partilerinden birlikte hareket etme deklarasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa