17 Kasım 2019 21:32

Hong Kong’da üniversitelere sıçrayan gösteriler sürüyor

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde pazartesi gününden bu yana özellikle üniversite çevrelerinden süren gösteriler bugün de devam etti. Çatışmalarda bir polis atılan okla bacağından yaralandı.

Fotoğraf: Miguel Candela Poblacion/AA

Paylaş

Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde işgalin sürdüğü Polytechnic Üniversitesinde bir polis, protestocuların attığı okla yaralandı.

Kent, sakin geçen cumartesinin ardından bugün yeniden protestolara sahne oldu.

Sabah saatlerinde eylemlere katılanlar, işgal ettikleri Polytechnic Üniversitesi önünde kurulan barikatları kaldırmaya çalışanlara tuğla fırlatarak yanıt verdi. Bunun üzerine polis, üniversite çevresindeki yolları trafiğe kapattı.

Üniversite kampüsüne sevk edilen yüzlerce polis, eylemlere katılanlara göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla saldırdı.

Polis ile molotof kokteyli de kullanan göstericiler arasındaki çatışma üniversite yakınındaki Cross-Harbour Tüneli'ne taşındı. Tünel girişindeki üst geçitten alevler yükselirken, tünele yönelen polis araçları yola dizili tuğlalar nedeniyle ilerleyemedi. Üst geçitteki otoyol geçiş gişelerinde bir polis aracı da ateşe verdi.

Öte yandan Hong Kong polisi, yaptığı açıklamada, Polytechnic Üniversitesinde işgali "isyan" olarak niteledi. Açıklamada, "Kampüse giren veya orada bulunan, isyancılara herhangi bir şekilde yardım eden herkes isyana katılma suçunu işleme riskine girer" ifadesi yer aldı.

Polytechnic Üniversitesi yönetiminden yapılan açıklamada da herkesin ivedilikle kampüsü terk etmesi çağrısı yapıldı.

Bir polis yetkilisi, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, kampüste bir arkadaşının göstericilerin attığı okla yaralandığını belirtti.

Diğer yandan Eğitim Bürosu, güvenlik endişeleri nedeniyle bir haftadır eğitime ara verilen Hong Kong'da pazartesi günü de hiçbir okulda eğitim yapılmayacağını duyurdu.

NE OLMUŞTU?

Hong Kong'da yaz başından bu yana devam eden protestolarda, son haftalarda eylemlere katılanlar ile polis arasındaki çatışma ve şiddet olayları arttı.

Polis, gösterilerin altıncı ayında 11 Kasım'da karşı gerçek mermi kullanmış, bir gösterici vurularak yaralanmıştı.

Göstericiler, bu hafta başında üniversite kampüslerini ve kent merkezlerini işgal etmişti.

Polis, dün itibarıyla öğrencilerin işgal ettiği 10'dan fazla üniversite kampüsünden çoğunda kontrolü ele almıştı, işgal sadece Polytechnic Üniversitesinde devam etmişti.

Hafta başında başlayan üniversite işgalleri nedeniyle birçok üniversite, 2019'un son iki ayında ders yapılmayacağını duyurmuş, yabancı öğrenciler Hong Kong'dan ayrılmıştı.

Resmi verilere göre, kentte hazirandan bu yana 3 bin 560 kişi gözaltına alındı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsveç’te IŞİD’li ailenin 7 çocuğu koruyucu ailelere verildi

SONRAKİ HABER

Genel İş üyesi İZENERJİ işçileri ve sendikacılara beraat

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa