16 Kasım 2019 13:31

Eğitim Sen: MEB'in eğitimde dini içerikli uygulamaları artıyor

Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube MEB'in her geçen gün artan dini içerikli uygulamalarına dikkat çekmek için basın toplantısı düzenledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şubesinde bir araya gelen eğitim emekçileri eğitimde dinselleştirmeye karşı basın toplantısı  düzenledi. Milli Eğitim Bakanlığının uygulamalarını kınayan eğitim emekçileri, Bergama ve Foça’da yapılan dini etkinliklerden örnek verdi.

Basın metnini okuyan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Ali Kılıç, "Türkiye’de eğitim sisteminin, önceden belirlenmiş siyasal-ideolojik hedefler doğrultusunda; eğitimin içeriği başta olmak üzere, öğretme-öğrenme sürecinde kullanılan yöntemler, söylemler ve materyallerin büyük ölçüde dini kural ve referanslara göre düzenlenmesi ve biçimlendirilmesi uygulamaları tüm hızıyla sürmektedir" diyerek eğitimin devlet eliyle dinselleştirilmesini eleştirdi.

'DİNSELLEŞTİRME KAYGI VERİCİ BOYUTTA'

Son yıllarda eğitimin bütün kademelerinde yaşanan bir sorun olduğunu dile getiren Kılıç, “Okulların adeta belli bir inanç ve mezhebin kuralları ve uygulamaları ile kuşatılması sağlanmıştır. Türkiye’nin eğitim sistemi en temel bilimsel ilkelerden ve laik eğitim anlayışından hızla uzaklaşırken, okullarda dinselleşme hızla artarak kaygı verici boyuta ulaşmıştır” dedi.

Eğitim sisteminin dini kural ve referanslara göre biçimlendirilmesi sürecine öğretmenlerin seminer döneminin de dahil edilmek istendiği söyleyen Kılıç, “Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 18-22 Kasım ara tatilinde yapılacak seminer çalışmaları ile ilgili bir etkinlik takvimi yayınlamıştır. Etkinlik takviminin son gününde ‘Öğretmene saygı yürüyüşü’ ve ‘Şehit öğretmenler için Kur’an okuma’ etkinliği yer almaktadır. Öğretmenlerin ve öğretmenlik mesleğinin en çok yıpratıldığı, ‘pamuk ipliğine bağlı’ çalışmak istemeyen sözleşmeli öğretmenlerin, ataması yapılmayan meslektaşlarımızın peş peşe intihar ettiği bir dönemde ‘Öğretmene saygı yürüyüşü’ düzenlenmesi dikkat çekicidir” diye konuştu.

“ATILAN HER ADIMIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Foça İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ise tüm okullara yazı göndererek Halk Eğitim Merkezleri üzerinden ‘Hayat Boyu Aydınlık Projesi’ kapsamında yetişkinler için Kur’an kursu açılmasını ve katılımın sağlanarak aktif hale getirilmesini istediğini açıklayan Kılıç, “Türkiye’de yaşanan yoğun dinselleşme, eğitim sürecinde ‘tek din, tek mezhep’ anlayışına dayalı olarak gerçekleştirilen dini içerikli kimi pratik uygulama ve söylemlerin yaygınlaşması dikkat çekicidir. Eğitim Sen olarak eğitim sisteminin iktidarın dünya görüşü doğrultusunda biçimlendirilmesi yönünde atılan her adımın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

15 yaşındaki kız çocuğunu istismar eden sanığın tutuksuz yargılanmasına tepki

SONRAKİ HABER

Bağcılar’da yaşayan 6 bin mülteci sınır dışı edilecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa