15 Kasım 2019 15:31

Araştırma: Vatandaşlar İncirlik Üssü’nün kapatılmasını istiyor

Araştırma şirketinin anketine katılanların yüzde 64’ü İncirlik Üssü’nün direkt olarak kapatılmasını isterken, yüzde 30’u da ABD ile ilişkilerin daha kötüye gitmesi durumunda kapatılmasını istiyor.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Türkiye ile ABD ilişkilerini ele alan bir araştırmaya göre, vatandaşların önemli bir kesimi, Adana’da bulunan ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan İncirlik Üssü’nün kapatılmasını istiyor. Araştırma şirketinin anketine katılanların yüzde 30’u Amerika ile ilişkilerin daha kötüye gitmesi durumunda kapatılmasını isterken, yüzde 64’ü ise direkt olarak kapatılmasından yana görüş belirtti.

DHA’nın haberine göre, araştırma şirketi Areda Survey Türkiye ile Amerika ilişkilerini ele alan bir araştırma gerçekleştirdi. 4 bin 36 kişi ile 5-11 Ekim 2019 tarihleri arasında anket çalışması yapıldı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında merakla beklenen görüşme önceki gün Washington’da gerçekleştirildi. 

Bu görüşmenin Türk-Amerikan ilişkilerini nasıl etkileyeceği sorulan katılımcıların yüzde 70’i değişen bir şeyin olmayacağını dile getirdi. Yüzde 20 ise ilişkilerin olumlu etkileneceğini söyledi. Vatandaşların büyük çoğunluğu Adana’da bulunan ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan İncirlik Üssü’nün kapatılmasından yana. Katılımcıların yüzde 30’u Amerika ile ilişkilerin daha kötüye gitmesi durumunda kapatılmasını isterken, yüzde 64’ü ise direkt olarak kapatılmasından yana görüş belirtti. İki ülke arasındaki ilişkilerin düzelmesi konusunda ABD Başkanı Trump’a güvenilmediği anket sonuçlarında yer aldı. Katılımcıların yüzde 84.4’ü ‘Güvenilmemeli’ cevabını verirken, ‘Güvenilmeli’ diyenler yüzde 6, kararsız kalanların oranı da yüzde 8.5 oldu.

ABD’nin Fethullah Gülen’in Türkiye’ye yakın zamanda iade etmesi konusunda düşünceleri sorulan katılımcıların yüzde 78’i Gülen'in iade edilmeyeceğini belirtti. Katılımcıların yüzde 15’i, ise Türkiye’nin duruşunda taviz vermesi durumunda ABD’nin Gülen’i iade edeceğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bütçe açığı katlandı: 10 ayda 100 milyar TL açık

SONRAKİ HABER

Valiliğin eski haline getirildiğini açıkladığı Dipsiz Göl'ü toprakla doldurdular

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa