11 Kasım 2019 18:16

“İnek Duası”na açılan davada beraat kararı

SBF-Mülkiye’nin geleneklerinden olan İnek Bayramı’nda İnek Duası’nı okuduğu için hakkında ceza davası açılan Mehmet Can Tan beraat etti.

Fotoğraf: Mülkiyeliler Birliği

Paylaş

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin en önemli geleneklerinden biri olan İnek Bayramı’nda, İnek Duası’nı okuduğu için hakkında ceza davası açılan Mehmet Can Tan beraat etti.  Ankara 17. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan açılan davada, İnek Duası’nın suç unsuru içermediği bir kez daha kesinleşti.

Duruşmada yazılı savunmayı Av. Dr. Kerem Altıparmak sundu. Duruşmaya Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Dr. Dinçer Demirkent de katıldı.

Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye’nin geleneksel İnek Bayramı’nda İnek Duası’nı okuyan öğrenciye, mezuniyetinin ardından kınama cezası verilmişti. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından başlatılan soruşturmada önce “bir aylık uzaklaştırma” cezası verilmiş, soruşturmacılar daha sonra öğrencilik döneminde başka cezası olmaması nedeniyle cezayı “kınama” cezasına dönüştürmüştü. Cezaya karşı idare mahkemesinde açılan davada ise disiplin cezası iptal edilmişti.

SBF-Mülkiye’nin asırlık geleneği olana İnek Bayramı ve İnek Duası, birkaç yıl önce özellikle dincilerin hedefi haline gelmiş ve pek çok yalan haberle geleneğin ortadan kaldırılmasına çalışılmıştı.

İnek Duası başlatılan aleyhte kampanyalar ve hedef göstermeler yüzünden son birkaç yıldır İnek Bayramı programından çıkarılmıştı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'den zam ve vergilere tepki: 80 bin lira maaş alanlar halimizi anlamaz

SONRAKİ HABER

Lübnanlılar, iş adamı Hatib'in başbakanlığına karşı eylem yapacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa