11 Kasım 2019 16:25
Son Güncellenme Tarihi: 11 Kasım 2019 20:48

Boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Hafize Kurban için 'adalet' istediler

Boşanmak istediği eşi tarafından öldürülen Hafize Kurban'ın davası öncesi babasından ve kadınlardan açıklama: Devletin kadınları ısrarla sıkıştırdığı şiddet cenderesinin sonuçları bunlar.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Boşanmak istediği eşi tarafından çocuğunun gözleri önünde sokak ortasında bıçaklanarak öldürülen Hafize Kurban’ın davası başladı. Duruşma öncesinde Denizli Adliyesi önünde bir araya gelen kadınlar Hafize Kurban ve katledilen tüm kadınlar için adalet istedi.

Hafize Kurban'ı bıçaklayarak öldüren ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açılan Uğur Kurban Denizli 6. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. "Tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edilen tutuklu sanık Uğur Kurban "eşinin başkasıyla mesajlaştığı" bahanesiyle öldürdüğünü anlattı.

Mahkeme heyeti, müşteki Mustafa Balık ile avukatlarının dinlenilmesi için duruşmayı 3 Ocak 2020'ye erteledi. 

"DEVLETİN KADINLARI SIKIŞTIRDIĞI ŞİDDET CENDERESİNİN SONUCU"

Denizli Adliyesi önünde bir araya gelen kadınların açıklamasına katılan Hafize Kurban’ın babası Mustafa Balık, adaletin gerekeni yapacağına inandığını söyleyerek “Bu yüzden sakinliğimizi koruyacağız en ağır cezayı alması için uğraşacağız. Böyle insanların toplumda yeri olmamalı” dedi.

Kadınlar adına konuşan Mükerrem Yollu, Hafize’nin henüz 23 yaşında olduğunu ve hayalleri olduğunu belirterek “Yaşamak istiyordu öldürülen tüm kadınlar gibi” diye konuştu. Yaşananın bir cani adam cinayeti, "sinirlerine hakim olamamış ruh hastası adamın yaptığı münferit bir cinayet olmadığını ifade eden Yollu “Devletin kadınları ısrarla sıkıştırdığı şiddet cenderesinin sonuçları bunlar” dedi.

Şiddeti önlemek için daha etkili adımlar atmak yerine kadın düşmanı, cinsiyetçi, savaş ve nefret politikalarıyla kadına yönelik şiddeti derinleştiren AKP hükümetinin bir yandan da kazanılmış haklarına saldırdığını anlatan Yollu “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi yasasını dahi kaldırmak istiyor. Kadınların kazanılmış haklarını ellerinden almaya çalışanlara karşı bizler kadın mücadelemizi yükseltmeliyiz" dedi.

CHP Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan da açıklamaya katılarak kadınlara destek verdi. (Denizli/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TMMOB, deprem çalıştayı düzenledi: İstanbul depreme hazır değil

SONRAKİ HABER

Sıfır Gelecek aktivistlerinden Taksim'de eylem: COP’a güvenme iklim için harekete geç

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa