04 Kasım 2019 15:26

Berat Albayrak "enflasyonu düşürdük" dedi, CHP'li Erdoğdu ise zamları hatırlattı

TÜİK'in ekim ayı enflasyon oranlarını açıklamasının ardından Berat Albayrak enflasyonu düşürmekle övünürken CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu temel gıda ürünlerine gelen zamları hatırlattı.

Boş cüzdan fotoğrafı: EVRENSEL & Berat Albayrak fotoğrafı: Volkan Kaşik/AA

Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "ekim ayı rakamlarıyla TÜFE'de son 3 yılın en düşük enflasyon seviyesinin yakaladık" diyerek, hükümetin yıl sonunda hedeflediği enflasyon oranlarını tutturacağını öne sürdü.

Albayrak, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ekim ayı enflasyon oranları ile ilgili Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

Enflasyonla mücadelede attığımız adımlar meyvelerini vermeye devam ediyor. Ekim ayı rakamları ile TÜFE'de son 3 yılın en düşük enflasyon seviyelerini yakaladık. Enflasyonla mücadelede aynı kararlı duruşu sürdürecek ve yıl sonunda hedeflediğimiz oranları tutturacağız

Albayrak'ın paylaşımında yer alan infografiğe göre, ekim ayında yıllık TÜFE'de Aralık 2016'dan, yıllık ÜFE'de Nisan 2013'ten beri en düşük seviye yakalandı.

"TÜİK'E GÖRE ENFLASYON DÜŞÜYOR, TEMEL İHTİYAÇLARIN FİYATI ARTIYOR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, enflasyon rakamlarına ilişkin "Rakamın akla mantığa sığan yanı yok. TÜİK'e göre enflasyon düşüyor ama temel ihtiyaçların fiyatı sürekli artıyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğdu yaptığı yazılı açıklamasıda, köprü geçiş ücretlerinin yüzde 133, ilacın yüzde 47 buçuk, doğal gazın yüzde 22,6, sigaranın yüzde 44, elektriğin yüzde 19, dolmuş ücretlerinin ise yüzde 16 arttığını hatırlattı.

"TÜİK ALIŞVERİŞİ NEREDEN YAPTIĞINI DA AÇIKLASIN"

Gıdada ise vatandaşın en çok tükettiği makarna ve kuru fasulyede yüzde 20, ekmekte yüzde 15 artış yaşandığını belirten Erdoğdu, TÜİK'ten enflasyon rakamlarının yanı sıra alışveriş yaptığı marketlerin listesini de yayınlamasını istedi.

İktidarın, bütün zamları ayın 25'inden sonra yaparak o ayı egale edip bir sonraki aya kadar unutturmaya çalıştığını ifade eden Erdoğdu, şöyle devam etti: Enflasyon oranı her şeyden önce dar gelirlinin maaşını belirliyor. Yani, tüm ücretliler ile hatta esnaf ve tacir de zammı buna göre ayarladığı için enflasyon bizim belirleyicimiz. IMF geldi, 'gelirinizden çok harcıyorsunuz' dedi. Bunu nereden anlıyoruz? Çünkü cari açık çok fazla. Borç yükseldi, tasarruf yapmaları lazım. IMF de kapitalist ekonominin bir kurumu olduğuna göre kimin tasarruf etmesi gerekiyor? Dar gelirlinin ve ücretlinin. Onun için 'enflasyonun altında maaş zammı vereceksin' diyor. Hükümet de bu şekilde düşük enflasyon açıklayarak milletin maaşını tırtıklıyor. Her ay yarım puan alsalar, yıllık 7,7 puan yapar. Yılda enflasyonu 10 puan düşük açıklasalar ücretlinin bir maaşını elinden alıyor demektir.

"İKTİDAR GERÇEKTE OLAN DEĞİL HEDEFLEDİĞİ ENFLASYON ORANI ÜZERİNDEN ZAM YAPACAK"

Aykut Erdoğdu, iktidarın "hedeflenen enflasyon oranında zam yapılacağını" açıklandığını hatırlatarak "Zaten gerçek enflasyonun altında belirledikleri ücret zamlarını daha da düşürecekler. 'Enflasyonun yıl sonunda yüzde 5 olmasını hedefledik' diyorlar ama yüzde 25 çıkıyor. Ne olacak, maaşlarda yüzde 20 eksik ödeme yapacaklar" değerlendirmesinde bulundu.

"TEK DERTLERİ GÜNÜ KURTARMAK"

Aykut Erdoğdu, TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranlarına ilişkin açıklamasını şu ifadelerle noktaladı: Açıklanan rakam akla mantığa sığmıyor. TÜİK'e göre enflasyon düşüyor ama temel ihtiyaçların fiyatı sürekli artıyor. Ismarlama resmi rakamlarla vatandaşın her gün biraz daha fakirleştiğini gizlemeye çalışıyorlar. Bunların ekonomide kurtuluş reçetesi sadece ısmarlama rakamlarla enflasyon ve faiz ilan etmek, yandaş müteahhit kurtarmak. Bu kadar basit ve sığ düşünüyorlar. Oysa üretimi dışa bağımlı hale gelmiş bir ülkenin, geniş perspektifli makro çözümlere ihtiyacı var ama iktidarın ne bunun planlamasını yapabilecek kadroları ne de takati var. Tek dertleri günü kurtarmak. Halkımız kendisiyle alay eden bu iktidara gereken cevabı ilk fırsatta verecektir. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tokat'ta tekstil işçilerini taşıyan servis ile otomobil çarpıştı: 1 ölü, 9 yaralı

SONRAKİ HABER

BES fonu yüzde 53 artacak, sanayiye teşvik olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...