31 Ekim 2019 21:42

AB: Türkiye’deki Suriyeli mültecilere 663 milyon avro insani yardım gönderdik

Avrupa Birliği geri kabul anlaşması kapsamında Suriyeli mülteciler için Türkiye’ye 663 milyon avro gönderdiğini açıkladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilere insani yardım olarak 663 milyon avro gönderdiğini duyurdu.

AB Komisyonu’nun açıklamasında, bu yardımın Türkiye’deki sığınmacılara destek mekanizması kapsamında yürütülen büyük projeleri sürdürme amacıyla harcanacağı ifade edildi. 600 milyon euro, AB tarihindeki en büyük insani yardım programı olan Acil Sosyal Güvenlik Ağı’nın (ESSN) devamlılığını sağlayacak. Geriye kalan para, eğitim ve sağlık gibi alanlardaki projelere yönlendirilecek.

İnsani Yardım ve Kriz Yönetimi Komiseri Hristos Stilianides, “AB’nin desteğinin, Türkiye’deki sığınmacıların yaşamı üzerinde gerçek bir etkisi oldu. AB’nin desteği sayesinde yaklaşık 1,7 milyon mülteci temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor, 500 binden fazla mülteci çocuk okula gidiyor” ifadelerini kullandı.

Komisyon, Türkiye’deki Suriyeli mültecilere yardım için paranın Türkiye yönetimi değil uluslararası insani örgütler ve bağımsız STK’lar üzerinden yönlendirildiğini hatırlattı.

Açıklamada, “AB’nin tüm insani yardımları sıkıca kontrol ediliyor, tamamen sadece insani partnerlerimiz üzerinden hayata geçiriliyor ve projenin faydalanıcıları iyi bilinmekte” dendi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Gerekirse Tel Abyad ile Rasulayn arasında bir mülteci şehri biz kuracağız

SONRAKİ HABER

Suriye Anayasa Komitesi görüşmeleri ikinci gününde sürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...